Опіки – Як попередити та лікувати опіки?

Як часто ви торкалися гарячої палаючої духовки або капали на себе гарячою водою чи маслом під час приготування їжі на кухні? Якщо ви можете це зрозуміти, у вас обов’язково повинні бути шрами від опіків, розкидані по всіх ваших руках, чи не так?

Шрами від опіків також можуть бути спричинені впливом певних хімічних речовин, УФ-променів та сильними пожежами. У той час як деякі шрами від опіків зникають самі по собі, інші потребують багато часу, щоб зажити, і вони навіть можуть стати частиною вашої шкіри назавжди.

У цій статті ми розповідаємо вам про негайні кроки після опіку, щоб запобігти та лікувати шрами.

Чому після опіків утворюються рубці?

Опіки - Як попередити та лікувати опіки?

Опіки призводять до відмирання клітин, після чого шкіра виробляє волокнистий білок для відновлення. Це волокно називається колагеном. Коли ваша шкіра заживає, на пораненій ділянці залишаються знебарвлені ділянки шкіри. Ці ділянки зазвичай товсті, і ми їх називаємо рубцями. Залежно від глибини опіку ці рубці можуть бути тимчасовими, а іноді навіть постійними.

Види шрамів від опіків

Для початку розглянемо види опіків:

1. Опіки першого ступеня

Опіки першого ступеня зазвичай пов’язані з пошкодженням епідермісу (поверхні шкіри). Ви також можете помітити почервоніння, біль і запалення.

2. Опіки другого ступеня

Опіки другого ступеня пошкоджують перші два шари шкіри. Через це ваша шкіра червоніє та запалюється. Ви також можете вважати їх досить болючими.

3. Опіки третього ступеня

Ці опіки є більш важкими видами опіків. Окрім пошкодження шарів вашої шкіри, вони також можуть проникати через шкіру, щоб досягти тканин і м’язових структур. Ваша шкіра також може змінити колір. Ці опіки також можуть обмежувати рухливість суглобів.

Ось типи шрамів, які можуть залишитися після опіків:

1. Гіпертрофічні рубці

Ці шрами зазвичай мають червоний або фіолетовий колір. Вони, як правило, піднімаються і сверблять.

2. Контрактурні рубці

Ці шрами зазвичай стягують шкіру та м’язи. Якщо у вас є шрам від контрактури, ви можете помітити труднощі з пересуванням.

3. Келоїдні рубці

Такі шрами утворюють на шкірі блискучі нерівності без волосся.


Лікування слідів від опіків

Опіки - Як попередити та лікувати опіки?

Ідеальне лікування шрамів від опіків залежить від того, наскільки серйозні вони та ступеня опіків.

При опіках першого ступеня нанесіть на уражену ділянку крем з антибіотиком. Це допоможе швидше зажити рану, а також зменшить запалення та дискомфорт. Використовуйте шматок марлі, щоб прикрити місце опіку, щоб запобігти інфекції.

При опіках другого або третього ступеня носіння компресійної білизни може допомогти швидше загоїти шкіру. Зазвичай це тісний одяг, який, можливо, доведеться носити багато місяців, доки опіки не заживуть. Деякі можуть навіть віддати перевагу пересадці шкіри. Ця техніка передбачає використання шкіри з однієї ділянки (донора) вашого тіла для покриття обпаленої ділянки.

Ось деякі інші способи лікування/лікування опіків:

1. Лазерна терапія

Лазерна світлова терапія використовує УФ-промені для націлювання на кровоносні судини в надлишкових рубцевих тканинах. Це може допомогти зменшити нерівності та почервоніння, пов’язані з рубцями.

Якщо ви вирішите піти на лазерну терапію, переконайтеся, що ваш лікар має досвід у видаленні шрамів з її допомогою.

2. Ін’єкції стероїдів

Щоб пом’якшити вигляд шраму, можна використовувати ін’єкції кортикостероїдів. Вони добре працюють, щоб зменшити появу деяких гіпертрофічних і келоїдних рубців.

Поговоріть зі своїм лікарем про те, чи можна використовувати ці ін’єкції для лікування шрамів від опіків.

3. Кріотерапія

Ця техніка використовує рідкий азот для заморожування шрамів, що розвиваються. Його можна використовувати на келоїдних рубцях, щоб розм’якшити їх до того, як вони повністю з’являться. Кріотерапія показала багатообіцяючі результати в лікуванні келоїдних рубців.

4. Хірургія

Хірургічне втручання може бути використано для лікування шраму, якщо він дуже помітний на вашій шкірі, або для покращення рухів.

Хірургічне втручання може допомогти пом’якшити зовнішній вигляд вашого шраму та зробити його менш помітним. Це також може допомогти послабити щільний шрам, який перешкоджає руху суглоба.Примітка


Ця процедура є інвазивною технікою, яка може підійти не всім. 


Виходячи з рекомендацій лікаря, ви можете вирішити, йти чи ні на операцію.

5. Фізіотерапія

Фізіотерапія може допомогти покращити ваші рухи в місцях, які були підтягнуті після опіків.

6. Силіконові гелі

Вони допомагають ефективно пом’якшити шрам. Їх можна використовувати для загоєння шрамів (не відкритих ран). Нещодавно силіконові гелі для усунення рубців стали популярним методом.

7. Зволожуючі засоби

Зволожуючі засоби можуть не лікувати шрам. Однак це може пом’якшити його зовнішній вигляд. Їх потрібно використовувати постійно протягом трьох місяців приблизно по 12 годин щодня. Поговоріть зі своїм дерматологом щодо правильного лікування шраму силіконовим гелем.

Як запобігти утворенню рубців від опіків?

Як тільки виникне опік, людина може

  • Промийте його прохолодною водою і дайте висохнути.
  • Використовуйте мазь з антибіотиком.
  • Накрийте область за допомогою антипригарної пов’язки та шматка марлі.

Ви також можете спробувати

  • Обережно розтягніть уражену ділянку, щоб шкіра не злипалася.
  • Накрийте уражену ділянку на кілька місяців, щоб запобігти пошкодженню сонцем.Примітка


Регулярно відвідуйте лікаря, поки опік не заживе. 


Переконайтеся, що ви лікуєте свій опік, як тільки він виникає. 


Якщо ви помітили занадто сильне почервоніння, але воно не заживає, зверніться до лікаря.


1. Інфекції

Опік — це відкрита рана, яка дозволяє бактеріям та іншим мікробам проникнути в організм, якщо її не лікувати належним чином. Це може призвести до незначних або серйозних інфекцій. Це також може призвести до сепсису, якщо ці мікроби потраплять у вашу кров, що може бути небезпечним для життя.

2. Зневоднення

Коли ви обпікаєте шкіру, швидше за все, ваше тіло втратить деяку кількість рідини. Якщо їх не лікувати, сліди від опіків також можуть спричинити зневоднення.

3. Обмеження рухів або контрактури

Це може бути наслідком опіку третього ступеня. Контрактури виникають під час загоєння шкіри, що може спричинити відчуття стягнутості. Це може обмежити рух ваших суглобів.

4. Пошкодження м’язів і тканин

Сильні опіки іноді можуть пошкодити м’язові структури тканин.

5. Емоційне здоров’я

Поява опіків або будь-яких інших ускладнень може негативно позначитися на психічному здоров’ї людини. Рекомендується звернутися за професійною допомогою, якщо ці ознаки заважають якості вашого життя або емоційному стану.

Висновок

Лікування шрамів від опіків класифікується залежно від їх глибини та кількості шарів вашої шкіри. Ускладнення після опіків включають контрактури, інфекції, проблеми з емоційним здоров’ям, пошкодження м’язів і зневоднення. Пам’ятайте про необхідність негайно вжити запобіжних заходів і звернутися до лікаря відразу після опіку.

Рекомендовані статті