Мікробіом шкіри – що таке мікробіом шкіри та як покращити мікробіом шкіри

Чи знаєте ви, що трильйони бактерій, що живуть на вашій шкірі, відіграють важливу роль у вашому загальному самопочутті?

Людська шкіра є найбільшим органом, який покриває та захищає ваше тіло. І це місце проживання величезної популяції невидимих ​​мікроорганізмів, таких як бактерії, гриби та віруси. Вони утворюють екосистему шкірної мікрофлори або мікробіому, які впливають на ваше здоров’я багатьма способами.

Цікаво як? Читайте далі, щоб знати.

Що таке мікробіом шкіри?

Мікробіом шкіри - що таке мікробіом шкіри та як покращити мікробіом шкіри

Мікробіом шкіри або мікрофлора відноситься до тих мікроорганізмів, які мешкають на вашій шкірі. Мікробіота шкіри – інша їх назва. Ваша шкіра є середовищем існування понад 1000 різних видів бактерій і близько 80 різних типів грибків, які утворюють її мікробіом.

Кількість живих мікроорганізмів надто величезна — загальна кількість клітин мікроорганізмів у тілі людини та на ньому майже така ж, як кількість клітин людини. Після кишечника найбільше мікробів залишається на шкірі. Верхня частина епідермісу разом з волосяними фолікулами є середовищем існування таких бактерій, як:

  • Стафілокок
  • Коринебактерія
  • Brevibacterium
  • Дермабактер
  • Мікрокок
  • Маласеція

Крім бактерій і грибків, існує багато вірусів і кліщів, які також живуть на шкірі нормальних здорових людей.

Чому важливий мікробіом шкіри?

1. Допомагає вашій імунній системі працювати краще

Спочатку вважалося, що мікробіом існує лише на верхній поверхні шкіри. Але сучасні дослідники виявили, що мікроби існують у підшкірному жировому шарі і відіграють важливу роль у сповіщенні імунної системи про шкідливі бактерії та віруси.

Ваш мікробіом шкіри діє як свого роду попереджувальний спалах. Вони також впливають на реакцію клітин на ультрафіолетове світло. Хоча весь процес роботи ще не розкритий, уже доведено, що зв’язок між мікробіомом та імунною системою відбувається в підшкірному жировому шарі.

2. Захищає ваше тіло від інфекцій

Здоровий мікробіом шкіри підтримує кислотність шкіри (рН близько 5,0), що пригнічує ріст патогенів. Вони діють як природний антибіотик і зупиняють ріст багатьох шкідливих мікробів. Як мікробіом кишечника, мікробіом шкіри також захищає ваше тіло від інфекцій.

3. Загартовує запалення

Мікробіом вашої шкіри може сигналізувати вашій імунній системі про активацію або деактивацію. Це може допомогти вилікувати та контролювати шкідливі запалення.

Дослідження показують, що без мікробіома шкіри ваша імунна система може виділяти різні антимікробні пептиди, такі як кателіцидин, щоб збалансувати різні фактори. І це може спровокувати запальну реакцію. Корисні бактерії вашої шкіри можуть контролювати виділення запальних сполук з імунної системи.

4. Допомагає загоювати рани

Мікробіом вашої шкіри сприяє загоєнню ран, обмежуючи вплив алергенів, зберігаючи її вологою та мінімізуючи окисне пошкодження. Нещодавнє дослідження  показує, що така корисна бактерія, як Staphylococcus epidermidis, може захистити вашу шкіру від шкідливого ультрафіолетового випромінювання.

Де знаходиться мікробіом шкіри?

Мікроорганізми присутні по всій поверхні шкіри, глибоко у волосяних фолікулах і залозах. Залежно від місця проживання та типу шкіри види можуть сильно відрізнятися. Ви можете класифікувати ділянки мікробіома на шкірі таким чином:

1. Сухі ділянки тіла

Ці ділянки порівняно сухі, наприклад, передпліччя, кисті, гомілки та стопи. У сухих місцях міститься найрізноманітніша мікробіота через високий вплив зовнішнього середовища.

2. Вологі ділянки тіла

Вологі ділянки шкіри, такі як ліктьові згини, під грудьми, пахви, між пальцями ніг тощо, містять різні типи бактерій.

3. Сальні ділянки

Ваша голова, шия та тулуб – це сальні ділянки тіла, які містять сальні залози, що виділяють шкірне сало, жирну речовину. Шкірне сало дозволяє кутибактеріям добре розвиватися. Окрім бактерій, у цих жирних ділянках також накопичуються кліщі Demodex (Demodex folliculorum і Demodex brevis) і деякі гриби.


Як покращити мікробіом шкіри?

Деякі прості кроки для підтримки та покращення мікробіома шкіри включають наступне:

1. Будьте обережні з використанням дезінфікуючого засобу та антибактеріального мила

Мікробіом шкіри - що таке мікробіом шкіри та як покращити мікробіом шкіри

Добре очищати шкіру. Але надмірне очищення з використанням дезінфікуючого засобу або антибактеріального мила може порушити баланс вашого мікробіому.

Дезінфікуючі та антибактеріальні мила не можуть відрізнити корисні та шкідливі мікроорганізми, що призводить до знищення обох. Це може зруйнувати природну флору шкіри. Тому вам потрібно вибирати м’які миючі засоби для шкіри та не зловживати ними.

2. Дотримуйтеся збалансованої дієти

Деякі дослідження показали, що мікроорганізми у вашому кишечнику також впливають на вашу шкіру. Тому вживання великої кількості рослинної їжі або пребіотиків (неперетравлюваних вуглеводів, таких як клітковина) може бути чудовим вибором, оскільки на них процвітають корисні бактерії.Збалансована дієта, яка містить корисні жири, білки, вуглеводи та кольорові овочі з чистою водою, може бути корисною для мікробіома шкіри. 


Крім того, намагайтеся уникати оброблених продуктів і додаткового цукру.

3. Регулярні тренування

Фізична активність змушує вас потіти, що є зміцнюючим пребіотиком для мікробіома вашої шкіри. Фізичні вправи також корисні для загального здоров’я. Це може добре вплинути на мікробіом кишечника, що також корисно для мікробів шкіри.

4. Проводьте час на природі

Є докази того, що відкриті та зелені насадження можуть допомогти вашому мікробіому процвітати та зміцнити ваше психічне та фізичне здоров’я.

5. Кинути палити

Куріння завжди погано і шкідливо для організму. Дослідження показують, що куріння може викликати запалення та порушити мікробіом шкіри.

Як використовувати мікробіом у догляді за шкірою?

Дослідження показали, що мікробіом шкіри може відігравати вирішальну роль у концепціях краси. Переважно існує чотири підходи до мікробіома шкіри для краси: 

  • Видалення бактерій
  • Пребіотик — живлення «хороших» бактерій
  • Пробіотик — додавання «хороших» бактерій
  • Постбіотичний — додавання побічних продуктів бактерій

Пребіотики отримують із неперетравлюваних сполук у продуктах, багатих клітковиною. Пребіотики стимулюють ріст здорових пробіотичних бактерій. Це означає, що пребіотики допомагають вашим існуючим корисним кишковим бактеріям розвиватися, а не додавати нові бактерії в систему.

Пробіотики змінюють мікробіом вашого кишечника, додаючи більше корисних бактерій, щоб зменшити вплив шкідливих бактерій. Коли ваш кишечник стає щасливим і здоровим, мікробіом шкіри також процвітає.Пробіотики – живі бактерії, здатні впливати на мікрофлору організму. 


Ви можете вживати пробіотики як добавку або багату пробіотиками їжу, наприклад сир, у щоденній їжі.

Постбіотики — це метаболічні побічні продукти пробіотичних бактерій, які зазвичай містяться в ферментованих продуктах, таких як кімчі або суп місо.

Як вибрати засіб для догляду за шкірою Microbiome?

Оскільки мікробіом вашої шкіри складається в основному з корисних бактерій, сильні антибактеріальні продукти, такі як агресивні хімічні речовини, мило, косметика на основі спирту тощо, часто можуть завдати шкоди вашій природній мікрофлорі. Разом із шкідливими мікробами ці продукти також видаляють корисні бактерії, необхідні для збереження шкірного бар’єру.

Якщо ви хочете зберегти мікрофлору вашої шкіри здоровою та добре функціонуючою, важливо звести до мінімуму використання освітлюючих засобів по догляду за шкірою або дезінфікуючих засобів. Ці хімічні речовини можуть видалити природний жир і вологу з вашої шкіри, тимчасово погіршуючи стан шкіри.

Замість того, щоб вибирати агресивні хімічні продукти, ви можете вибрати м’які продукти, продукти рослинного походження або продукти, створені для чутливої ​​шкіри, які корисні для мікробіома шкіри.

Який контурний мікробіомний догляд за шкірою?

Замість того, щоб додавати нові продукти до свого режиму догляду за шкірою, вам спочатку потрібно оцінити поточний стан вашої шкіри, свій раціон і звички способу життя, які можуть вплинути на вашу вісь кишечник-шкіра. Відповідно, разом з косметикою для макіяжу необхідно вибирати засоби для щоденного догляду за шкірою. У деяких випадках люди перестараються з доглядом за шкірою, і реальні рішення можуть бути набагато простішими.

Якщо ви зосередитеся на ідеальному очищенні та перестараєтеся, це може позбавити вашу шкіру корисних бактерій, природної вологи та жиру. Потім потрібно нанести зволожуючий крем, щоб зволожити шкіру — це непотрібний процес.

Вам потрібно краще розуміти природний стан вашої шкіри, стан навколишнього середовища та внутрішні фактори, які впливають на її мікробіом. Ці знання допоможуть вам створити процедуру догляду за шкірою, яка підтримує збалансовану екосистему шкіри.

Ви можете зробити свій мікробіом шкіри здоровим і добре доглядати за шкірою за допомогою таких простих кроків, як збалансоване харчування, вживання великої кількості води, регулярні тренування та необхідний режим догляду за шкірою відповідно до потреб вашої шкіри.

Висновок

Роки досліджень уже показали, наскільки важливий мікробіом шкіри для загального здоров’я. Це допомагає зберегти вашу шкіру свіжою та привабливою, одночасно захищаючи ваше тіло від інфекцій та пошкодження УФ-променями. Ви повинні бути обережними з агресивними хімікатами та підтримувати шкіру зволоженою, щоб забезпечити добробут мікрофлори вашої шкіри.

Рекомендовані статті