Себорейний дерматит – Які симптоми, причини та лікування себорейного дерматиту?

Шкіра голови постійно свербить? Чи помічали ви разом із сверблячкою плями шкіри, що лущиться на шкірі голови або частинах тіла? Це може бути результатом захворювання, яке називається себорейним дерматитом або себорейною екземою.

Дослідники ще не знайшли точної причини себорейного дерматиту. Однак існують перевірені способи зменшити його симптоми. Ось усе, що вам потрібно знати про цей стан.

Що таке себорейний дерматит?

Себорейний дерматит - Які симптоми, причини та лікування себорейного дерматиту?

Це стан, який зазвичай вражає шкіру голови, і може характеризуватися червоними лущиться ділянками шкіри та лупою. Жирні частини вашого тіла, такі як обличчя, верхня частина грудей і спина, також можуть постраждати від цього стану.

Себорейний дерматит поширений серед немовлят і називається дитячим ліжечком. Зазвичай це відбувається протягом перших кількох місяців після їх народження, поступово зникає, коли вони ростуть.

Що викликає себорейний дерматит?

Точна причина себорейного дерматиту невідома. Але дослідники припускають, що його розвитку можуть сприяти два основні фактори. До них відносяться надмірне утворення жиру в шкірі та малассезія, тип грибка, який природним чином мешкає на шкірі.

Іноді він може ненормально рости, подразнюючи шкіру та викликаючи на ній лусочки та інші ознаки подразнення. Зміна погоди, стрес і нездоровий спосіб життя також можуть бути пов’язані з виникненням цього стану.

У немовлят причиною також можуть бути коливання гормонів. Цей гормональний дисбаланс може виникнути у матері, коли її дитина ще в утробі матері. Гормональний дисбаланс у деяких випадках призводить до надмірного вироблення жиру сальними залозами, що призводить до себорейного дерматиту у немовлят.

Симптоми себорейного дерматиту

 • Лущиться, свербить шкіра
 • Жирні плями шкіри, вкриті пластівцями, на шкірі голови, вухах, повіках, грудях, обличчі, носі
 • Червона шкіра

Хто найбільше схильний до розвитку себорейного дерматиту?

Якщо хтось із найближчих родичів має себорейну екзему, ви більш схильні до її розвитку. Інші фактори ризику включають:

 • ожиріння
 • Поганий догляд за шкірою
 • Фактори навколишнього середовища, такі як забруднення
 • Втома
 • Інші захворювання шкіри, такі як акне
 • Такі медичні захворювання, як ВІЛ, хвороба Паркінсона чи інсульт
 • Використання агресивних засобів для шкіри/волосся

Як діагностується себорейний дерматит?

Такі захворювання, як псоріаз, мають схожі симптоми. Тому в ідеалі ваш лікар повинен взяти зразок вашої шкіри та відправити його до лабораторії для подальшого дослідження. Біопсія зазвичай виконується перед підтвердженням стану.

Однак він також може ретельно оглянути уражені ділянки, після чого він може запитати вас про вашу історію хвороби та як часто ви відчуваєте симптоми. На підставі цього аналізу він може зробити висновок, що у вас себорейна екзема.

Дерматологічне лікування себорейного дерматиту

Себорейний дерматит - Які симптоми, причини та лікування себорейного дерматиту?

1. Лікувальні шампуні

Ваш лікар може порекомендувати шампунь, який містить гідрокортизон, флуоцинолон і дезонід. Ці компоненти ефективні при лікуванні себорейного дерматиту. Якщо ці методи лікування не спрацюють, він/вона може порекомендувати пероральні ліки.

2. Протигрибковий препарат

Тербінафін призначають в окремих випадках. Хоча цей препарат ефективний у зменшенні симптомів себорейної екземи, він може викликати деякі серйозні побічні ефекти.

Побічні ефекти тербінафіну включають:

 • Лихоманка
 • Кашель
 • Болі в тілі
 • Утруднене дихання
 • Відчуття дискомфорту
 • Шкірні висипання
 • Втома і болі в суглобах
 • блювання

3. Метронідазол

Метронідазол є ще одним місцевим засобом, який володіє антибактеріальними властивостями. Зазвичай він доступний у вигляді крему або гелю і допомагає полегшити симптоми себорейної екземи.

4. Псорален і світлолікування

Ваш лікар може використовувати псорален і світлотерапію для полегшення симптомів себорейного дерматиту. Псорален можна приймати перорально або місцево, після чого ваш лікар піддасть уражену ділянку УФ-світлу на деякий час.

Природні засоби захисту від себорейного дерматиту

Себорейний дерматит - Які симптоми, причини та лікування себорейного дерматиту?

1. Олія чайного дерева

Ця олія має потужні антимікробні та протизапальні властивості, які можуть допомогти зменшити симптоми себорейного дерматиту.

Як використовувати:

Розведіть олію чайного дерева з олією-носієм або додайте кілька крапель у шампунь перед нанесенням на шкіру голови, щоб запобігти алергічним реакціям.

2. Яблучний оцет

Яблучний оцет може виявитися ефективним у послабленні лусочок на шкірі голови. Це також допомагає зменшити запалення.

Як використовувати:

Додайте 3 столові ложки яблучного оцту в 2 склянки води. Нанесіть його на шкіру голови після миття шампунем. Дайте розчину постояти кілька хвилин, перш ніж змивати.

3. Оливкова олія

Нанесення оливкової олії на шкіру голови допоможе обережно змити лусочки.

Як використовувати:

Нанесіть шар оливкової олії на шкіру голови та залиште на годину або близько того. Обережно видаліть лусочки з шкіри голови та змийте шампунем.Ти знав?


Примула, огірочник і деякі інші ефірні олії також містять властивості, які можуть допомогти полегшити симптоми себорейного дерматиту. 


Змішування їх із маслом-носієм може виявитися ефективним у лікуванні захворювання.

Як лікувати дерматит у (немовлят)

Себорейний дерматит - Які симптоми, причини та лікування себорейного дерматиту?

Люлька, найчастіше, не потребує медикаментів. Воно має властивість зникати самостійно. Однак, якщо ви не бачите покращення симптомів себорейного дерматиту вашої дитини, ви можете спробувати наступне:

 • М’яко помасажуйте шкіру голови вашої дитини або використовуйте щітку з м’якою щетиною, щоб послабити лусочки.
 • Використовуйте м’який шампунь для миття волосся дитини та очищення шкіри голови.
 • Ретельно змийте шампунь.
 • Використовуйте щітку з м’якою щетиною, щоб акуратно розчесати його/її волосся.

Якщо ви не бачите покращення симптомів вашої дитини, зверніться до лікаря.Примітка:


Не використовуйте безрецептурні креми або ліки для вашої дитини без консультації з лікарем.


Поради щодо профілактики себорейного дерматиту

DOS

 • Негайно використовуйте шампунь проти лупи, якщо ви виявили лупу на шкірі голови. Це дозволить уникнути погіршення стану.
 • Завжди тримайте шкіру голови сухою та чистою.

НЕ варто

 • Не тріть шкіру голови занадто сильно. Будь ніжним.
 • Не залишайте шкіру голови пітною/мокрою.
 • Не починайте будь-які дерматологічні процедури до консультації з лікарем.

Коли звернутися до лікаря?

Себорейний дерматит не є серйозним захворюванням. Однак свербіж, лущення та інші симптоми можуть викликати дискомфорт.

Якщо ви спробували домашнє лікування та не помітили покращення симптомів, зверніться до лікаря.

Якщо ви постійно маєте справу з цим захворюванням і час від часу відчуваєте спалахи, рекомендуємо вам звернутися до лікаря.

Які продукти викликають себорейний дерматит?

У дослідженні, опублікованому в Journal of Investigative Dermatology, враховувалися чотири різні дієти: типова західна дієта, дієта з високим вмістом жиру, дієта, багата фруктами, і дієта, багата овочами.

Було виявлено, що жінки, які дотримуються західної дієти (велике споживання червоного м’яса, обробленої та смаженої їжі), частіше страждають від себорейного дерматиту. Також було виявлено, що ті, хто їв багато фруктів, мали на 25 відсотків менший ризик розвитку себорейного дерматиту.

Інше дослідження, проведене на 51 пацієнта з себорейним дерматитом, прийшло до висновку, що немає ніякого зв’язку між дієтою та станом.

Чи заразний себорейний дерматит? Чи поширюється?

Себорейний дерматит не є заразним, тобто не може передаватися від людини до людини. Однак він може поширюватися на інші частини тіла, такі як груди, обличчя та інші спітнілі ділянки.

Як довго триває себорейний дерматит?

Себорейний дерматит іноді може пройти сам по собі. Він також може бути хронічним і тривати роками разом. Хороший догляд за шкірою та правильні ліки можуть допомогти вам позбутися її симптомів. Час від часу спалахи не є незвичайним явищем. Щоб запобігти розвитку симптомів себорейного дерматиту, важливо підтримувати шкіру голови чистою та не потіти.

Чи варто щодня мити голову, якщо у вас себорейний дерматит?

Мийте голову так часто, як рекомендував лікар відповідно до призначених ним ліків. Однак ви повинні переконатися, що ваше волосся постійно вільне від поту.

Висновок

Тепер ви знаєте, що себорейний дерматит не є серйозним захворюванням, хоча він викликає свербіж і лущення шкіри голови з лупою. У немовлят цей стан називається люлькою. Зазвичай стан покращується сам по собі. Однак ви можете прискорити процес загоєння за допомогою природних і рекомендованих дерматологами препаратів. Якщо ви не бачите покращення симптомів, зверніться до лікаря.

Рекомендовані статті