Кабан – характеристика та життя кабанів різних видів

Кабан, вепр, або дика свиня – вид тварини з класу Ссавці, підкласу Звірі, інфракласу Плацентарні, надзагону Лавразіотерії, загону Парнокопитні, підзагону Жуйні, сімейства Свині (Свині), роду Свині (Кабани) ( Sus . )

Міжнародна наукова назва : Sus scrofa Linnaeus, 1758


Синоніми виду :

Sus domesticus  Erxleben, 1777

Sus setosus Boddaert, 1785

Sus europaeus Pallas, 1811

Sus ussuricus Heude, 1888

Sus gigas Heude, 1892

Sus attila Thomas, 1912

Sus falzfeini Matschie, 1918

Українські назви: кабан, сікач, віпр, дика свиня

Англійські назви : boar, wild boar, wild pig, wild hog, wild swine, Eurasian wild pig

Німецькі назви : Wildschwein, Wildes Schwein, Wildsau, Keuler, Frischling

Українська назва «кабан» походить з тюркської або татарської мови (kaban), де, у свою чергу, було похідним від слова «каб» – «товстий, набряклий» (очевидно, пов’язане з статурою дикого кабана і ще більше – домашньої свині, що є його нащадком та найближчим родичем).

Слово «віпр» перегукується з загальнослов’янському « vepres » – «терновник», тобто. в даному випадку назва походить від колючої щетини тварини.

А назва «сікач» походить від «січ» – «рубати, різко розрізати» і вживається в основному по відношенню до кабана-самця, оскільки саме у нього найбільш добре розвинені ікла, якими він і «січе» противника.


Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Кабан: опис та фото. Який вигляд має вепр?

Кабан – найбільший представник роду Свині.

Статевий диморфізм цього виду виражений досить добре. Довжина тіла у кабанів самців коливається в середньому від 110 до 187 см (максимальна – до 221 см), розмір тіла самок варіює від 100 до 174 см (максимально – до 181 см). Висота в загривку у самців від 80 до 109 см, у самок – від 72 до 97 см.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Самець кабана важить у середньому від 114 до 202 кг (найбільший кабан важив 350 кг), вага самок менша: від 68 до 144 кг (максимальна вага – до 186 кг).

Голова дикого кабана непропорційно велика, клиноподібна, сплощена з боків. Очі вепра відносно невеликі і глибоко посаджені. Вуха відносно невеликі (від 11 до 20 см завдовжки) і порівняно широкі.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Щелепи порівняно довгі, несуть 44 зуби (по 22 на верхній і нижній щелепі: 3 різці, 1 ікло, 4 передкорені і 3 корінні зуби з кожного боку обох щелеп).

Ікла верхньої щелепи трохи коротші за нижні і загинаються догори; особливо добре вони розвинені у дорослих самців, які можуть досягати 8-10 див довжини. У самок ікла трохи коротші.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

На кінці морди у кабана є характерне округле плоске рило (п’ятачок).

Верхня частина його гола, а на нижній є рідкісні дотичні волоски.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Шия у диких свиней коротка і досить товста, з дуже добре розвиненою мускулатурою, несе гриву з подовженої щетини. Тулуб порівняно короткий, у загривку дещо вищий, ніж у крижах.

Все тіло вепря покрите щетиною – досить жорстким і пружним волоссям, кожен з яких на кінці розщеплюється на кілька тонких волокон. Довжина щетини кабана може становити від 3 до 10 см (найдовша щетина – на шиї та спині). У зимовий час під щетиною є підпуш – більш м’яке, густе волосся, що виконує теплоізоляційні функції. Довжина волосся підпуші 5-7 см.

Хвіст кабана порівняно тонкий і рухливий, з пензлем волосся на кінці, його довжина варіює від 14 до 35 см.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Ноги у кабана короткі, на кожній нозі є чотири пальці. Бічні пальці добре розвинені і при ходьбі завжди торкаються землі. При пересуванні по м’якому ґрунту всі пальці широко розсуваються, що дозволяє тварині вільно пересуватися по заболоченій місцевості.

А завдяки тому, що рогова кромка копит на середніх пальцях гостра (що перешкоджає ковзанню), кабан, на відміну від інших копитних, здатний вільно ходити льодом.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Забарвлення дорослих кабанів буре, різних відтінків – від сріблясто-сірого до майже чорного кольору, з характерною темною смугою вздовж хребта, на боках світліша, а на животі і в паху має сірувато-білі ділянки. Передня поверхня кінцівок темніша, ніж задня. Копити темно-коричневі, майже чорні.

Влітку кабани темніші, ніж узимку, за рахунок втрати під час линяння світлого пухового волосся. Дитинчата (поросята) дикого кабана мають смугасте забарвлення (світлі поздовжні смуги на більш темному буро-рудому тлі).

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Кабани линяють один раз на рік, причому линяння досить тривала (з березня-квітня до червня-серпня). Влітку дикі свині на деякий час (1-2 місяці) виявляються майже позбавленими волосяного покриву (особливо у південній частині ареалу), що сприяє терморегуляції. Зимове волосся відростає приблизно з середини літа, при цьому пухове волосся росте до жовтня. Частина волосся продовжує зростання і взимку.

На короткій дистанції дикий кабан здатний розвинути швидкість до 40-50 км/год, проте з такою швидкістю він переміщається лише у разі небезпеки. При цьому ссавець може перестрибувати перешкоди заввишки до 2 метрів. Крім того, дикий вепр чудово плаває і перетинає невеликі річки без особливих зусиль.

Зір кабана бінокулярний (він може бачити предмет обома очима одночасно і, відповідно, оцінювати відстань до нього), проте досить слабкий. Набагато більше звір покладається на слух та нюх. Останнє у нього розвинене особливо добре, і велику частину кормів кабан знаходить саме за допомогою нюху.

Кабан видає ті ж звуки, що й домашні свині: верещить і хрюкає. Тональність вереску та рохкання може змінюватися в залежності від ситуації, наявності небезпеки тощо.


Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Що їсть кабан у дикій природі?

Кабан – всеїдна тварина, харчується як рослинними, і тваринними кормами. Однак у різний час року співвідношення цих кормів у раціоні може бути різним. Так, у період вегетації (пізно навесні та в першій половині літа) від 40 до 90% у раціоні кабана становлять зелені надземні частини різних трав. Серед цих трав можна назвати іван-чай, подорожник, перстачу, суницю, кульбабу, конюшину, проліску, солодку, пижму, борщівник, гусячу цибулю і т.д., у тому числі отруйні рослини (аконітум, купену лікарську, білокрильник та ін. ).

Також дикі кабани їдять у лісі молоді пагони дерев та чагарників –дуба, осики , берези, бука, ялини, яблуні тощо. Крім того, важливе місце в їхньому харчуванні займають кореневища та цибулини водно-болотних рослин (тростин, очерет, рогіз, водяний горіх, осока тощо). Втім, підземні частини рослин (коріння, кореневища, бульби і т.д.) кабан їсть цілий рік, і в осінньо-зимовий період їхня частка в його раціоні суттєво зростає.

Восени кабани також харчуються плодами та насінням рослин – горіхами, жолудями, яблуками, виноградом, ягодами суниці, брусниці, чорниці тощо. Якщо поблизу знаходяться сільськогосподарські угіддя, кабани охоче ласують картоплею, кукурудзою, топінамбуром, буряком, капустою, морквою та зерновими культурами, іноді завдаючи полям істотної шкоди. У зимовий період з рослинних кормів кабан поїдає насіння і плоди різних дерев і чагарників, що впали на землю, вологі зимнезелені і водно-болотні рослини. У той же час деревно-гілочний корм, яким харчуються в цей період інші копитні, кабан вживає в їжу лише зрідка і в критичний період, коли інші корми стають абсолютно недоступними.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Важливу частину харчування кабана становить тваринна їжа – іноді до 30% його раціону. У літній період це переважно безхребетні (дощові черв’яки, слимаки, личинки різних жуків ), яких дикі свині відшукують завдяки своєму сильно розвиненому нюху і викопують навіть із твердої сухої землі своїм рилом-«п’ятачком». Кабани, що живуть по берегах водойм, ловлять і їдять жаб, змій, ракоподібних і навіть рибу (на мілководді). Крім того, вони нерідко руйнують пташині гнізда, причому не тільки на землі, а й на чагарниках. Вепрі охоче їдять мишей, полевок та інших мишоподібних гризунів.

У зимовий період, коли всі зазначені джерела тваринної їжі стають малодоступними, кабан харчується тушами полеглих тварин (зокрема своїх побратимів). Відзначалися випадки, коли кабани навіть нападали на підранків копитних ( оленів та косуль ), вбиваючи та з’їдаючи їх. Крім того, буває, що стадо кабанів відганяє зграю вовків від видобутої теми тварини ( лося або оленя) і з’їдає цей вовчий видобуток. А в Середній Азії навіть відмічені випадки нападу кабанів на свійських овець .

Потреба кабана у воді значно вища, ніж у жуйних копитних (оленів та ін.). Тому він вважає за краще споживати соковиту, багату на вологу їжу. При цьому вепр охоче відвідує водоймища, випиваючи до 6 л води на добу. У зимовий період він тяжіє до незамерзаючих боліт, озер та річок (оскільки поїдання снігу не може постійно заповнювати нестачу води – занадто багато енергії потрібно, щоб розтопити сніг у шлунку). У зв’язку з цим дикі свині нерідко тонуть у ополонках, до яких приходять на водопій.

Ще одним пристосуванням до отримання додаткової вологи є те, що грубу волокнисту їжу кабан часто не ковтає цілком, а лише пережовує, висмоктуючи рідину, а волокна, що залишилися, випльовує; з дерев’яних коренів він обгладує найсоковитішу їх частину – кору.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Де мешкає кабан?

Кабан мешкає в Євразії, Африці, а також у Північній Америці (куди його завезли людиною). У Європі він широко поширений від Атлантики до Уральських гір, віддаючи перевагу широколистяним і змішаним лісам центрально- і південноєвропейських країн. В Азії дикі кабани мешкають на півдні Сибіру та на Далекому Сході Росії, в Індії, Непалі, М’янмі, Кореї, Японії, Китаї та у Південно-Східній Азії. В Африці ареал тварин знаходиться на півночі континенту, у т.ч. в Атлаських горах та в Кіренаїці.

У Росії кабан живе у 71 регіоні. Це Білгородська, Брянська, Володимирська, Воронезька, Іванівська, Калузька, Костромська, Курська, Липецька, Московська, Орловська, Рязанська, Смоленська, Тамбовська, Тверська, Тульська, Ярославська, Архангельська, Вологодська, Калінінградська, Ленінградська, Новгородська, Псковська , Ростовська, Кіровська, Нижегородська, Оренбурзька, Пензенська, Самарська, Саратовська, Ульянівська, Курганська, Свердловська, Тюменська, Челябінська, Іркутська, Кемеровська, Новосибірська, Омська, Амурська області, Ставропольський край, Краснодарський край, Алтайський , Приморський край, Хабаровський край, Пермський край, республіка Дагестан, республіка Інгушетія, Кабардино-Балкарська республіка, Карачаєво-Черкеська республіка, республіка Північна Осетія – Аланія,

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Західний кордон поширення кабана в Росії починається в місці перетину 65-ї паралелі та державного кордону РФ і потім йде держкордоном до Азовського моря. Південний кордон збігається з південним державним кордоном від Чорного моря до Тихого океану. Північно-східний кордон ареалу кабана приблизно проходить південним кордоном тайги; при цьому в Архангельській області ця межа проходить прямо по узбережжю Білого моря, потім від Мезені йде на південний схід майже прямою до гирла Печори, далі по нар. Північна Сосьва на північний схід до Обі, уздовж правого берега Обі йде до Нефтеюганська, звідти повертає на південь і після перетину Обі йде Іртишем до Тобольська. Від Тобольська кордон проходить Південним Сибіром там, де закінчуються листяні ліси і починається тайга, по лінії Томськ-Красноярськ-Тулун-Іркутськ, далі по південному та східному березі Байкалу до гирла нар. Баргузін, потім північний схід Баргузином і Вітіму, далі лівобережним басейном Амура приблизно 50-150 км північніше держкордону, потім Сихоте-Алине йде до Бікіну, звідки повертає північ і узбережжям Японського моря доходить Радянської Гавані.

На всьому своєму ареалі дика свиня віддає перевагу широколистяним і змішаним лісам, в яких знаходить найбільш багату їжу для себе. Кабан також може бути в лісостеповій зоні, але в цьому випадку вважає за краще триматися в лісових масивах. Темнохвойної тайги тварина уникає.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Спосіб життя дикої свині

Влітку кабани виходять годуватися на заході сонця і проявляють активність до світанку. З жовтня вони все активніші вдень. Взимку кабани активні переважно у світлий час доби. Самки з поросятами роблять так само і навесні.

Кабани – стадні тварини (крім самців, а також самок, коли у них зовсім маленькі дитинчата). Особливо великого розміру стада цих звірів досягають восени, у шлюбний період (період гону), коли до груп, що складаються з самок і молодняку, що живе з ними, приєднуються самці. Якщо ж відбувається так, що шлюбний період збігається із зосередженням тварин на певних місцях урожаю кормів, стада кабанів досягають найбільшого розміру.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Класифікація виду Sus scrofa

Згідно з базою даних http://www.catalogueoflife.org (дані від 12.08.2019), у вигляді Sus scrofa виділяють 16 валідних підвидів:

 1. Sus scrofa algira  Loche, 1867 – Північноафриканський кабан
 2. Sus scrofa attila  Thomas, 1912 – Карпатський (румунський, кавказький) кабан
 3. Sus scrofa cristatus  Wagner, 1839 – Індійський кабан
 4. Sus scrofa davidi  Groves, 1981 – Центральноазіатський кабан
 5. Sus scrofa leucomystax  Temminck, 1842 – Японський кабан
 6. Sus scrofa libycus  Gray, 1868 – Анатолійський кабан
 7. Sus scrofa majori  De Beaux and Festa, 1927 – Маремський кабан
 8. Sus scrofa meridionalis  Forsyth Major, 1882 – Середземноморський кабан
 9. Sus scrofa moupinensis  Milne-Edwards, 1871 – Північнокитайський кабан
 10. Sus scrofa nigripes  Blanford, 1875 – Середньоазіатський кабан
 11. Sus scrofa riukiuanus  Kuroda, 1924 рюкюйський кабан
 12. Sus scrofa scrofa  Linnaeus, 1758 – Центральноєвропейський кабан
 13. Sus scrofa sibiricus  Staffe, 1922 – Забайкальський кабан
 14. Sus scrofa taivanus  (Swinhoe, 1863) – Тайванський кабан
 15. Sus scrofa ussuricus  Heude, 1888 – Уссурійський кабан
 16. Sus scrofa vittatus  Boie, 1828 – Малайзійський кабан

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Підвиди кабанів, назви та фото

Нижче наведено підвиди вепрів та їх короткий опис.

 • Sus scrofa cristatus  Wagner, 1839 – Індійський кабан

Відрізняється меншою кількістю волосся на тілі порівняно з північнішими формами. У той же час, на відміну від них, має гриву, що йде від голови вздовж хребта майже до кінця тулуба. Вуха його менше, ніж у інших диких свиней, статура більш витончена. Довжина тіла індійського кабана доходить до 150 см, висота в загривку від 83 до 91 см. Вага кабана варіює від 90 до 136 кг.

Індійський кабан живе не тільки в Індії (про що свідчить його назва), але також у Непалі, М’янмі, а також на о. Шрі-Ланка та в західному Таїланді.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

 • Sus scrofa davidi  Groves, 1981 – Центральноазіатський кабан

Центральноазіатський кабан світліше забарвлений порівняно з іншими підвидами кабанів. Грива його коротша, ніж у індійського (доходить приблизно до середини спини), але волосся, що становить її, дещо довше. Вага тіла самців сягає 158 кг, у самок – до 123 кг.

Мешкає дика свиня на північному заході Індії, в Пакистані та на південному сході Ірану.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

 • Sus scrofa leucomystax  Temminck , 1842 – Японський кабан

Більш присадкуватий у порівнянні з іншими підвидами. Голова здається порівняно невеликою та подовженою. Забарвлення світло-коричневе. Вага тіла японського кабана може перевищувати 100 кг, довжина тулуба досягає 170 см, висота у загривку – до 70 см.

Японські кабани мешкають у центральних та південних областях Японії – на островах Кюсю, Сікоку та у південній, центральній та східній частині о. Хонсю.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

 • Sus scrofa meridionalis  Forsyth Major, 1882 – Середземноморський кабан

Цей підвид відрізняється меншими розмірами порівняно з більшістю підвидів. Крім того, його череп більш витягнутий і широкий, ніж у інших вепрів. Довжина тіла середземноморського кабана зазвичай не перевищує 100-120 см, висота у загривку – 55-60 см, маса тіла досягає 70-80 кг.

Середземноморські кабани водяться на Корсиці та в Сардинії.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

 • Sus scrofa sibiricus  Staffe, 1922 – Забайкальський кабан

Порівняно невелика форма кабана. Його відмінна риса – відносно короткий череп. Забарвлення буро-коричневе, в цілому характерне для виду. Довжина тіла у представників даного підвиду коливається від 110 до 130 см, висота в загривку 60-80 см, вага кабана варіює від 80 до 120 кг.

Забайкальський кабан водиться в Росії (у Саянах, Прибайкаллі та Забайкаллі), а також у Китаї (на захід від хребта Великий Хінган) та в Монголії.

 • Sus scrofa ussuricus  Heude , 1888 – Уссурійський кабан

Він трохи більший за інші підвиди. Крім того, його відрізняють більш короткі вуха. Забарвлення представників даного підвиду темне, буре аж до чорного, зі світлими ділянками в нижній частині голови, шиї, тулуба, а також на хребті та навколо очей. Від кута рота проходить світла смуга до вуха.

Уссурійські кабани живуть у Росії (в басейні Уссурі та Амура до хребта Великий Хінган), у Кореї та північному сході Китаю.

 • Sus scrofa vittatus  Boie, 1828 Малазійський кабан

Один з найбільших підвидів кабана. Він відрізняється довгою та вузькою головою, а також незвичайними для кабанів пропорціями – приблизно однаковою висотою в передній та задній частині тулуба (у той час як у інших кабанів передня частина тулуба вища за задню). Кінцівки в нього порівняно короткі і тонкі, очі досить великі, а ікла, навпаки, маленькі, навіть у самців.

Загальне тло забарвлення рудувато-коричневий, грива на шиї та плечах чорна. Губи і область навколо очей, а також п’яти та хвіст (крім його кінцевої частини) майже голі, чорноватого кольору. Довжина тіла малазійського кабана вбирається у 80 див, висота у загривку – трохи більше 60 див, вага вепря – до 150 кг.

Цей підвид кабана живе Малайському півострові, і навіть островах Індонезії, зокрема. на Балі, Суматрі та Яві.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Гібрид кабана та домашньої свині

Кабан здатний утворювати гібриди із домашньою свинею. Схрещування їх особливо часто трапляється там, де влітку свині знаходяться на вільному випасі, внаслідок чого самці кабанів мають можливість контактувати з самками свиней.

У зовнішньому вигляді гібридів домінують ознаки кабана (зокрема, щільна ость, що нагадує таку у кабана; проте, на відміну від останнього, вони мають менш розвинену підпушку). З іншого боку, при гібридизації проявляється ефект гетерозису, тобто. в першому і другому поколінні гібриди більші за батьківські форми, починають розмножуватися на рік раніше в порівнянні з дикими кабанами, більш плідні, від домашніх свиней відрізняються міцністю конституції, більшою стійкістю до стресів, набагато краще переносять як спеку влітку, так і холод взимку. Крім того, у них вища якість м’яса. Гібриди в третьому та наступних поколіннях демонструють більшу схожість з дикими кабанами, ніж із домашніми свинями.

Здатність кабанів до гібридизації із домашніми свинями активно використовується селекціонерами. Таким чином, зокрема, було виведено семиріченську темно-буру породу свиней, що стало результатом схрещування домашніх свиней із середньоазіатським підвидом кабана. Ця порода відрізняється високою продуктивністю проти своїми попередниками.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Чим відрізняється кабан від домашньої свині?

Незважаючи на те, що домашня свиня – прямий нащадок дикого кабана, а види Sus scrofa (кабан) і Sus domesticus (домашня свиня) часто вважають одним і тим же видом і ці назви вживають як синоніми, за багатьма параметрами вепр і домашня свиня відрізняються один від друга. Нижче наведено з відмінностей.

 • Статура кабана більш витончена, ноги порівняно з кінцівками домашньої свині довші. Внаслідок цього кабан здатний виявляти набагато більшу рухову активність, ніж свиня (зокрема, кабан бігає набагато швидше за свиню).
 • За наявними даними максимальна вага домашніх свиней може сягати 1 тонни (хоча такі екземпляри рідкісні). До речі, середня вага представників деяких порід свиней сягає 380 кг. Тоді як диких кабанів 350 кг – це максимально зареєстрована вага, а середній коливається не більше від 70 до 200 кг, тобто. загалом менше, ніж у домашніх свиней.
 • Максимальна зареєстрована довжина домашньої свині становила близько 3 м, висота у загривку – 1,9 м. Розміри дикого кабана дещо менші: 2,2 м – максимальна довжина, 1,09 м – максимальна висота у загривку. Однак середня довжина у них порівнянна: 0,9-1,9 м у домашньої свині та 1,0-1,87 м у дикого кабана. Те саме можна сказати і про середню висоту в загривку (0,60-1,1 м у домашньої свині та 0,72-1,09 м у кабана).
 • Волосяний покрив кабанів і свиней сильно відрізняється: якщо свині покриті відносно рідкою щетиною, ділянки шкіри між якою нічим не покриті, те в кабана, крім щетини (яка росте набагато щільніше, ніж домашньої свині), в зимовий період є добре розвинена підпушшя.
 • У кабанів (особливо у самців) добре розвинені ікла, які виступають назовні, причому у самців верхні ікла до того ж загинаються вгору і можуть досягати 10 см завдовжки. Ікла домашніх свиней порівняно короткі і майже ніколи не виступають із рота назовні.
 • Домашні свині практично беззахисні перед хижаками, зокрема перед вовками. На противагу їм, дикі кабани (особливо самці) при нападі вовків можуть добре постояти за себе (описані випадки, коли кабан-самець вбивав вовків, що напали на нього), а при нагоді і можуть відігнати вовків від їх видобутку, щоб самим нею скористатися.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Розмноження диких кабанів

Деякі самки кабана стають статевозрілими вже на першому році життя, проте більшість їх приступає до розмноження на другому році. Самці починають розмножуватися пізніше: на другому-третьому році життя.

Кабани – тварини полігамні. Гон у них розтягнутий з жовтня по лютий, але найінтенсивніше протікає у листопаді-грудні. Терміни та успішність гону безпосередньо залежать від ступеня вгодованості тварин. До періоду гону у самців розвиваються специфічні адаптації – потовщення шкірного покриву області лопаток до 3-4 див, що охороняє тварина від ударів іклів суперників. Однак, незважаючи на такий своєрідний щит (називається також калканом), турнірні бої сікачів нерідко закінчуються пораненнями, а то й загибеллю одного із суперників.

Для позначення території та відлякування суперників самці залишають мітки-затеси на деревах своїми іклами, а також залишають пахучі мітки за допомогою спеціальних залоз, що розташовуються в задній частині тіла. Пахкі виділення слинних і очних залоз залишають на деревах і самки, сигналізуючи самцям про свою готовність до розмноження.

Під час гону самці, об’єднавшись із групами самок, ревно оберігають свої «гареми» від суперників. Найчастіше в таких групах у період гону є лише один дорослий самець, проте у великих гаремах їх може бути декілька. Коли у самок в «гаремі» припиняється тічка, самець вирушає на пошук інших «гаремів», за володіння якими йому нерідко доводиться боротися з іншими самцями.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Період вагітності у самок кабанів становить від 114 до 140 днів (у середньому 120). Період появи дитинчат на світ – з березня по червень, зрідка пізніше (у виняткових випадках пологи можуть відбуватися навіть у зимові місяці). Пік опоросу посідає початок вегетації рослинності. Перед пологами самки влаштовують спеціальні пологові гнізда (укриття, в яких перші 2-8 днів після народження знаходяться поросята).

Кабани – найплодючіші представники копитних. В однієї самки народжується від 4 до 8 дитинчат. Типове забарвлення новонароджених поросят – смугасте: від голови до хвоста тягнуться 5-6 світлих і 7 буро-рудих смужок, при цьому морда дитинчат рудувато-бура, а черево сіре.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Поздовжні смуги поступово тьмяніють до двох місяців, а до 3-4 місяців повністю зникають, і поросята стають однотонними бурими або світло-сірими.

Взимку цьогорічки значно світліше дорослих особин. Повна зміна кольору на властивий дорослим кабанам відбувається до 12-14 місяців.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Після народження і до місячного віку дитинчата кабана харчуються переважно молоком. Оскільки самки кабанів живуть групами, а чи не поодинці, поросята однієї самки зрідка можуть харчуватися молоком інший. Проте в цілому кількість сосків кожної самки відповідає кількості її дитинчат (якщо виводок менше 8 поросят, «зайві» соски через кілька днів після пологів перестають функціонувати), і повноцінно вигодувати навіть одного порося з чужого виводка самка навряд чи зможе.

Після місячного віку у раціоні поросят з’являються рослинні та тваринні корми, а частка молока зменшується. Повністю годування поросят молоком припиняється приблизно два місяці.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Перші 2-8 днів життя поросята проводять у пологових «гніздах», потім починають слідувати за матір’ю. У період, коли дитинчата починають харчуватися рослинною і тваринною їжею, вони повторюють всі дії матері в розкопуванні ґрунту, але вже на тих ділянках, які були попередньо розкопані (т.зв. «порої»).

У зимовий період цьогорічки також вважають за краще триматися ближче до дорослих кабанів, т.к. знаходити їжу тим часом вони можуть лише у «пороях» дорослих, а самі розкопувати мерзлу землю ще вміють. В цілому, сеголетки-самці зазвичай тримаються з матерями до наступної весни, а самки можуть залишатися з ними і далі, формуючи родинну групу тварин.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Скільки живуть кабани?

У дикій природі найбільша тривалість життя кабана – 15 років, середня становить 10-12 років. У неволі дика свиня здатна прожити набагато довше – до 20 років (у середньому 15-17 років).

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Вороги у природі

Головні природні вороги кабанів – вовк, бурий ведмідь і тигр. Вовки переслідують кабанів майже на всьому ареалі останніх, проте нападають на кабанів набагато рідше, ніж на інших копитних, оскільки ті (особливо самці) здатні давати їм ефективну відсіч і іноді можуть навіть вбити хижака. Молоді кабани стають жертвами вовків набагато частіше, ніж дорослі. Крім того, вовки вбивають кабанів-підранків (тварин, поранених мисливцями або браконьєрами), а також сеголетков, що залишилися без матерів внаслідок знищення їх браконьєрами.

Тигр, на відміну від вовка, також успішно видобуває і молодих, і дорослих кабанів, які є його основною здобиччю, проте він зустрічається лише на невеликій частині ареалу кабана: на Далекому Сході, в Індії та Південно-Східній Азії.


Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Ведмідь нападає на кабанів в основному навесні та пізно восени і в цілому не завдає їх популяції такої сильної шкоди, як вовки та тигри.

З інших хижаків, які зрідка нападають на кабанів, можна назвати рись (в основному нападає на новонароджених та маленьких поросят), леопарда (іноді нападає на кабанів на Далекому Сході), лисицю та єнотоподібного собаку (обидва види можуть нападати на новонароджених поросят), а також диких домашніх собак.

Для людини кабан з давніх-давен є об’єктом полювання. Полюють на нього заради м’яса, сала, щетини, іклів і т.д. Кабан здавна вважався одним із найдостойніших суперників для мисливця, оскільки, будучи пораненим, він не тікає, подібно до оленя чи козули, а кидається на мисливця. У Європі в Середні віки кабан вважався здобиччю герцогів, графів та інших правителів-феодалів (так само, як на Русі ведмідь був княжою здобиччю). Полювали на нього за допомогою рогатину, що вельми нагадував, т.зв. «кабанячого списа».

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

М’ясо дикого кабана: чи можна їсти і як приготувати

М’ясо кабана вживається у їжу. З нього готують самі страви, що з м’яса інших диких тварин (шашлик, гуляш, шурпа, котлети та інших.). Необхідно пам’ятати, що перед приготуванням страв м’ясо вепря треба кілька годин вимочувати в оцті.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

У деяких регіонах м’ясо дикої свині йде також на ковбасне виробництво. У їжу йде і сало, яке за своїми смаковими якостями не поступається салу домашніх свиней (тільки дещо жорсткіше).

Шкури кабанів використовують для виготовлення взуттєвих шкір (хрому та юфті), підкладкової шкіри, галантерейних виробів, технічної шкіри та сиром’яті. А щетина йде на виробництво зубних щіток та використовується у взуттєвому виробництві. Ікла йдуть на кістяні вироби. Крім того, в даний час набуває поширення трофейне полювання на кабана – заради іклів, які в цьому випадку художньо розміщують на дерев’яному медальйоні подібно до рогів оленів і козуль.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Користь та шкода кабана

За високої чисельності кабан здатний завдавати істотних збитків сільському господарству. Від набігів стад кабанів страждають поля зернових, овочів, баштани тощо. У цьому дика свиня як поїдає частина врожаю, а й ламає стебла рослин, переплутує їх, тобто. приводить частину поля в непридатний для збирання стан, навіть якщо врожай не з’їли. Пошкоджує тварину та луки-пасовища, перекопуючи та знищуючи дерновий шар ґрунту у пошуках їжі. Шкода, що завдається кабанами сільському господарству, незрівнянно вища, ніж будь-які інші копитні.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Але важливо мати на увазі, що істотну шкоду сільському господарству дика свиня завдає, як зазначалося вище, лише за високої чисельності. Тому для запобігання такій шкоді необхідно контролювати чисельність кабанів у тій чи іншій місцевості, не допускаючи її перевищення понад оптимальну, розраховану зоологами-фахівцями.

Кабани приносять і певну користь. Вони знищують велику кількість шкідливих комах та гризунів, яких витягують із дернового шару. У місцях, де з’являються зграї сарани, кабани переходять на харчування цими комахами, і через свою ненажерливість поїдають сарану у великій кількості, полегшуючи людині боротьбу з нею. Нарешті кабан є джерелом м’яса, сала, шкіри, щетини і т.д.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Чим небезпечні кабани?

У певних обставинах дика свиня може становити загрозу для людини. Особливо небезпечний підранок (поранений кабан), який нападає на мисливця. Однак і просто зустрінутий у лісі дикий кабан може напасти на людину – щоправда, таке стається досить рідко. Більше того, володіючи набагато кращим слухом і нюхом, ніж люди, вепр помітить людину набагато раніше, ніж та її, і без необхідності нападати не стане – швидше, просто непоміченим піде з дороги.

Якщо ж звір чомусь, втративши пильність, не помітив людину і з’явився в його полі зору, краще просто відлякати кабана розмовою, співом, свистом, постукуванням тощо. Однак важливо не перегнути ціпок – різкі замахи, випади тощо. тварина може сприйняти як агресію та атакувати у відповідь.

При нападі дикого кабана людини тікати марно, т.к. звір розвиває швидкість до 40 км/год. Найкращим рішенням залізтиме на дерево на висоту хоча б 1-1,5 метрів. Якщо дерев поблизу немає, а вепр атакує, необхідно різко відступити убік: рухаючись з великою швидкістю, звір не зможе різко повернути убік і пробіжить повз; за ці секунди можна зорієнтуватися і знайти відповідне укриття (те саме дерево).

Застосування проти кабана електрошокерів, перцевих балончиків, димових шашок та ін. абсолютно неефективно і може лише роздратувати звіра.

Хвороби, що переносяться кабаном

Кабан є носієм небезпечних інфекційних (чума свиней, туберкульоз, пастерельоз) та гельмінтозних хвороб (метастронгільоз, аскаридоз, ехінококоз і т.д.). Найбільш небезпечні для людини захворювання, що переносяться диким кабаном, є гельмінтозами. Це трихінельоз та цистицеркоз. Зараження ними переважно відбувається, як у їжу вживають сире чи недостатньо термічно оброблене м’ясо кабанів, у якому перебувають личинки гельмінтів.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Цікаві факти про кабана

 • Кабан і бородавник, незважаючи на свою зовнішню схожість, є різними видами і навіть пологами сімейства Свинячі.
 • Згідно з давньогрецькими міфами, Ериманфський вепр – це величезний кабан, що спустошував околиці міста Псофіди. Перемогти ериманфського вепря зміг лише Геракл, який загнав звіра в глибокий сніг, який зв’язав і приніс його до Мікени. Перемога над вепрем стала одним із 12 подвигів Геракла.
 • Існує риба-кабан (або вітрильна риба-кабан) Evistias acutirostris , яка, звичайно, крім назви нічого спільного з кабаном не має. Ці риби живуть у тропічній частині південного сходу Тихого океану.
 • Кабан дав назву не лише рибі, а й одному з років 12-річного циклу китайського календаря, який називається рік кабана чи свині. Зокрема, роком кабана був 2019 рік.
 • Найвідоміший мультиплікаційний кабан – Пумба з мультфільмів «Король Лев» та «Тимон та Пумба».
 • Найбільшим із найближчих родичів кабана був ентелодонт. Ця істота досягала висоти 2,5 м у загривку і майже 4 м у довжину при вазі 2-3 тонни. Ентелодонт був ненажерливим хижаком, який харчувався будь-якими живими істотами, що підходять за розміром. Сили його метрових щелеп вистачило б, щоб перекусити людину навпіл. На щастя, ентелодонти вимерли задовго до появи людей – приблизно 40 мільйонів років тому.

Кабан - характеристика та життя кабанів різних видів

Ось вся інформація про кабанів! Дуже сподіваюся, що вам сподобалася стаття і буде корисною інформація! Дякую за перегляд і коментарі! До нових зустрічей на нашому сайті!

Рекомендовані статті