Хибні опеньки – які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Хибні опеньки, або хибноопеньки – це збірна група отруйних, неїстівних і умовно їстівних грибів різних видів і навіть різних сімейств, на вигляд схожих на справжні їстівні опеньки.

Слово «опінок» походить від фрази «зростає біля пня». І справді помилкові опеньки можуть рости разом з хорошими на одному дереві, що руйнується, на тих же пнях, повалених стовбурах і гілках дерев. Відрізнити справжні опеньки від хибних іноді буває складно навіть фахівцю, оскільки видове розмаїття грибів, що належать до сімейств Строфарієвих і Псатиреллових (саме їх найчастіше і називають «хибними опеньками»), дуже велике.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Хибні опеньки: фото та опис. Як виглядають ці гриби?

Всі несправжні опеньки ростуть великими групами, мають опуклі капелюшки з пластинчастим гіменофором і тонкі порожнисті ніжки. Відрізнити помилковий опінок від сьогодення можна і для цього необхідно звертати увагу на такі ознаки:

 • колір та форму капелюшка;
 • забарвлення платівок;
 • наявність на поверхні капелюшка лусочок;
 • наявність кільця навколо ніжки гриба;
 • запах.

Хибні опеньки роду Гіфолома, сімейства Строфарієвих, мають капелюшок жовтого, оранжевого або оливково-коричневого кольору. Гіменофор пластинчастий. Кільце (спідничка) на ніжці відсутнє. М’якуш ніжки і капелюшки однорідна. У грибів є приватне покривало, яке з віком зникає або залишається у вигляді лахміття на краю капелюшка. Споровий порошок фіолетовий чи коричневий.

У грибів роду Псатирелла, сімейства Псатиреллових, капелюшок дзвонового типу, тонка, може мати борозенчасті краї, колір від білуватого до коричневого різних відтінків. Гіменофор пластинчастий, світлий, з віком буріє. М’якуш тендітний. Ніжка довга та тонка. Колір ніжки зазвичай такий же, як у капелюшка, поверхня може бути повстяною або лускатою. Споровий порошок фіолетово-коричневого кольору.

Нижче наведено дуже докладний опис кількох різновидів хибних опеньків та перераховані найважливіші ознаки, які допоможуть грибникам відрізнити хибні опеньки від хороших грибів, у тому числі їстівних літніх, осінніх (справжніх) та лучних опеньків.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Де і коли ростуть хибні опеньки?

Хибні опеньки відносяться до групи сапротрофних видів. Ці гриби ростуть на деревині, що розкладається, різних порід дерев: ялина, ялиця, береза, осика, дуб, клен, бук, ясен, липа, на пнях і грунті біля пнів. Улюблене місце проростання всіх хибних опеньків, крім галерини облямованої, є листяні та змішані ліси. Галерина віддає перевагу хвойним лісам.

Хибні опеньки широко поширені в Євразії, Північній Америці, Африці, Австралії. В Україні вони зустрічаються повсюдно. Плодоносять з літа до осені, зазвичай з липня до жовтня.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Класифікація

Нижче наведені роди, до яких належать різні види хибних опеньків (інформація з бази даних Index Fungorum, перевірено 20.08.2019):

 • Гіфолома

Рід грибів Hypholoma (Fries) Paul Kummer вперше був описаний у 1871 році. Цей рід належить до сімейства Строфарієвих, порядку Агарікових, класу Агарікоміцети, відділу Базидіомікоту. У складі цього роду 297 видів та підвидів грибів.

 • Псатирелла, або Криплянка

Рід грибів Псатирелла, вона ж Хруплянка – Psath rella (Fries) уперше описана у 1821 році. Свою назву рід отримав від латинського psathyra – “тендітний”, “ламкий”. Належить до сімейства Псатіреллових, порядку Агарікових, класу Агарікоміцети, відділу Базидіомікоту. Цей рід включає понад 1000 видів та різновидів грибів.

 • Галерина

Рід грибів Galerina Earle вперше описаний у 1909. Належить до сімейства Строфарієвих, порядку Агарікових, класу Агарікоміцети, відділу Базідіомікоту. Цей рід включає близько 300 видів та різновидів отруйних грибів.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Види неправдивих опеньків, фото, відмінності

Нижче наведено докладний опис лише кількох різновидів хибних опеньків. Але загалом існує безліч грибів, схожих на опеньки (див. класифікацію вище).

Hypholoma fasciculare (Huds.) P. Kumm., 1871 – помилковоопенок сірчано-жовтий, опінок сірчано-жовтий

Синоніми:

 • Naematoloma fasciculare (Huds.) P. Karst., 1879
 • Agaricus fascicularis , 1778
 • Pratella fascicularis (Huds.) Gray, 1821
 • Geophila fascicularis (Huds.) Quél., 1886
 • Dryophila fascicularis (Huds.) Quél., 1888
 • Psilocybe fascicularis (Huds.) Kühner, 1980

Капелюшок. Цей вид має капелюшок від 3 до 7 см у діаметрі. У молодих грибів вона опукла або опукло-розпростерта, із загнутим краєм. З віком капелюшок стає більш розповсюдженим. Її край опускається, іноді в центрі з’являється горбок, а покривало зникає. Капелюшок сірчано-жовтого ложноопенка має жовтуватий колір з брудно-бурим або сірим відтінком. Центр капелюшка затемнений і має рудо-бурий відтінок. Гіменофор пластинчастий. Пластинки часті, тонкі і вузькі, що приросли до ніжки, у молодому віці затягнуті жовтим павутинистим покривалом. Колір пластинок сірчано-жовтий, зеленувато-жовтий. З віком змінюється на брудно-жовто-зелений, зеленувато-оливковий, оливково-коричневий. Спори еліпсоїдні, із часом, сіро-фіолетового кольору, розміром 7×4,5 мкм.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Ніжка помилкового опенька циліндрична, порожня всередині, пряма, іноді вигнута. Довжина ніжки від 4 до 10 см, а товщина від 0,3 до 1 см. Колір ніжки зазвичай жовтуватий, а в основі буро-іржавий.

На ніжці помилкового опенька іноді можна знайти залишки кільця (спіднички) як світло-жовтих чи бурих волокон.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

М’якуш. Плодові тіла цих грибів мають щільну м’якоть сірчано-жовтого кольору. Вона має дуже гіркий смак і неприємний землистий запах.

Їстівність. Сірчано-жовтий несправжній опінок неїстівний, слабо-отруйний.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Де росте?

Гриб росте у лісах різних типів. Може зустрічатися у садах, парках, на міських газонах. Вид є сапротрофом, розкладає деревину мертвих дерев (гілля, пні, стовбури, що впали) берези, осики, клена, горобини, липи, дуба, бука, ялини, ялиці. Хибний опеньок росте великими сім’ями, іноді може покривати значні простори десятками пучків. Зустрічається з травня до листопада. Несправжній опінок сірчано-жовтий широко поширений на земній кулі. Він зустрічається по всьому континенту Євразії, Африці, Північній Америці.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Як відрізнити?

Сірчано-жовтий несправжній опеньок має багато двійників серед їстівних і неїстівних грибів. З умовно-їстівних опеньків цей вид дуже схожий на ложноопенка серопластинчатого і цегляно-червоного . Нижче наведено відмінності цих помилкових опеньків.

 • Платівки

Основні відмінності сірчано-жовтого опенька від сіркопластинчастого – це жовто-зелені або оливково-зелені пластинки.

У опенька сіркопластинчастої платівки в молодому віці білуваті, потім сірувато-фіолетові, без жовто-зелених тонів.

У цегляно-червоного опенька платівки брудно-жовті або жовтувато-коричневі.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

 • Капелюшок

Сірчано-жовтий опеньок має сіро-зелений колір капелюшка.

У сіркопластинчастого опенька капелюшок має охристо-жовтий колір, у центрі темніших відтінків, ніж по краях.

Капелюшок цегляно-червоного опенька пофарбований у червонувато-жовтогарячий колір.

 • М’якуш

Однією з відмінних ознак сірчано-жовтого опенька є м’якоть сірчано-жовтого кольору. Крім того, ці несправжні опеньки гірчать і неприємно пахнуть.

М’якуш у опенька сіропластинчастий білуватий, має приємний аромат і м’який смак.

У цегляно-червоного несправжнього опенька м’якоть щільна, жовта з приємним грибним запахом, але трохи гірким смаком. Досвідчені грибники радять пробувати м’якоть підозрілого грибочка на зуб, а потім як слід прополоскати рот водою.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Hypholoma lateritium Schaeff .) Kumm , 1871 – ложноопенок цегляно-червоний , опеньок цегляно-червоний

Синоніми:

 • Agaricus sublateritius Fries, 1838
 • Hypholoma sublateritium (Fries) Quélet,1872
 • Pratella lateritia (Schaeffer) Gray, 1821
 • Psilocybe lateritia (Schaeffer) Noordeloos, 1995

Капелюшок. Діаметр капелюшка цього помилкового опенька зазвичай варіює від 3 до 5 см, але може досягати і 12 см. У молодому віці капелюшок округло-опуклий, знизу закритий білим покривалом. У більш зрілих грибів вона стає поширеною з білими залишками покривала по краю. У старих грибів її краї завертаються. Колір капелюшка рожево-жовтий, червоно-бурий, цегляно-червоний. Край світліший, ніж її центральна частина. Іноді на ній можуть бути червоно-коричневі плями.

Гіменофор хибного опенька пластинчастий. Пластинки часті, що приросли до ніжки. Колір їхній брудно-жовтий або жовтувато-коричневий. Суперечки розміром 6-7×3-5 мкм, фіолетово-бурі, еліпсоїдні, з часом.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Ніжка. У довжину ніжка несправжнього опенька виростає від 5 до 10 см, а в ширину може досягати 1,5 см. Вона звужена до основи, щільна, циліндрична, часто вигнута. На ній можуть спостерігатися волокнисті залишки покривала. Усередині ніжка порожня. Верх її жовтуватий, а низ бурий.

Ніжка цегляно-червоних несправжніх опеньків без кільця (спіднички), але залишки приватного покривала можна спостерігати як кільцеподібний малюнок.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

М’якуш. Гриб має щільну м’якоть із приємним запахом, але гірким смаком. Колір її жовтуватий у капелюшку і жовто-бурий або навіть червонуватий у ніжці.

Їстівність. Цегляно-червоні несправжні опеньки вважаються умовно-їстівними – їх їдять після варіння та промивання, але безпека їх вживання не доведена. Страви з цих грибів популярні в Японії та Америці, а в Європі цей гриб відносять до неїстівних і навіть слабо отруйних.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Де росте?

Цегляно-червоні несправжні опеньки з’являються влітку у хвойних, широколистяних та змішаних лісах. Цей гриб – сапротроф, тобто руйнує деревину мертвих дерев. Віддає перевагу деревині берези, осики і бука. Росте великими групами на пнях чи біля них. Сезон плодоношення – з червня до початку грудня. Вигляд має дуже широкий ареал, поширений в основному в північній півкулі, в лісах Євразії та Північної Америки.

Як відрізнити?

Найбільш типовими двійниками ложноопенка цегляно-червоного є опінок сіркопластинчастий і опінок сірчано-жовтий .

Також гриб можна переплутати з отруйною галериною облямованою, хоча вони й не дуже схожі. У галерини дрібніші плодові тіла з медово-охряной або жовто-коричневим капелюшком і іржаво-коричневими пластинками. Галерина воліє рости на деревних рештках хвойних порід, а опінок цегляно-червоний – на рештках листяних порід дерев.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Hypholoma capnoides Fries Paul Kummer , 1871 – несправжній опінок сіркопластинчастий гіфолома макова, опінок маковий, опінок сіркопластинчастий

Синоніми:

 • Agaricus capnoides Fries, 1818

Діаметр капелюшка цього виду варіює від 4 до 10 см. Як і у багатьох представників роду Гіфолома, капелюшок у молодих грибів опуклий, а у старих більш плоский. Колір капелюшка охристо-жовтий, у центрі темніших відтінків, ніж по краях. По краю капелюшка є залишки покривала. Гіменофор пластинчастий. Пластинки, що приросли, часті, тонкі, в молодому віці білуваті, потім сірувато-фіолетові, без жовто-зелених тонів. У старих грибів колір платівок пурпурово-бурий. Суперечки червоно-коричневі, еліпсоїдні, розміром 7-9×4-5 мкм.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Ніжка . Довжиною від 5 до 8 см і шириною від 0,5 до 1 см. Ніжка тонка, порожня всередині. Колір блідо-жовтий, а біля основи бурий.

У верхній частині ніжки несправжнього опенька спостерігається кільцеподібний поясок.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

М’якуш білувато-жовтий, має приємний запах і м’який смак.

Їстівність. Сіропластинчасті несправжні опеньки – це умовно-їстівні гриби, але низької якості.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Де росте?

Гіфолома макова є сапротрофом. Руйнує деревину м’яких порід дерев – береза, осика, клен, в’яз, бук. Виростає на великих пнях невеликими групами із середини липня до жовтня. Має широкий ареал, поширений у північній та помірній зоні Євразії та Північної Америки.

Як відрізнити?

Двійники цього виду – ложноопенок цегляно-червоний і ложноопенок сірчано-жовтий . Від цих грибів сіропластинчастий опінок відрізняється маково-сірими пластинками, через що він і отримав назву маковий опінок. У цегляно-червоного опенька пластинки брудно-жовті або жовтувато-коричневі, а у сірчано-жовтого – жовто-зелені або оливково-зелені.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Psathyrella candolleana (Fries) Maire, 1937 – хибноопенок Кандолля , крихка Кандолля, псатирелла Кандолля

Синоніми:

 • Agaricus candolleanus Fries, 1818

Капелюшок . Діаметр капелюшка від 3 до 7 см. У молодих плодових тіл ложноопенка Кандолля капелюшок опуклий, дзвоновий. З віком вона стає розповсюдженою з піднесенням у центрі. Забарвлення капелюшка варіює від білого до жовтого та коричневого. Її колір дуже мінливий і залежить від температури, вологості та місця зростання. Краї капелюшки звивисті, із залишками покривала. При висиханні капелюшок стає кремовим і легко ламається, звідси друга назва гриба – крихка. Гіменофор пластинчастий. У цього помилкового опенька тонкі і густі пластинки, що приросли, які змінюють свій колір з віком. У молодих грибів платівки білі, а у старих – порфірові. Споровий порошок пурпурово-бурого кольору. Розмір суперечка 7-8×4-5 мкм.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Ніжка . У ложноопенка Кандолля довга, тонка і пряма ніжка, порожня всередині. Довжина її становить від 5 до 11 см, а товщина 0,4-0,8 см. Колір біло-кремовий. Кільце на ніжці відсутнє.

М’якуш плодових тіл псатирелли ламкий, білувато-коричневого кольору, з приємним грибним ароматом.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Їстівність. Несправжній опінок Кандолля вважається умовно-їстівним грибом і при відповідній кулінарній обробці (варити протягом 15 хвилин, а потім промити) може бути використаний в їжу. Не рекомендуємо збирати його, тому що цей гриб можна сплутати з іншими неїстівними та отруйними видами.

Де росте?

Хибноопенька Кандолля ростуть у листяних і змішаних лісах. Виростають під березою, осиною, кленом, в’язом, буком, ясенем. Зустрічаються у парках та садах з травня по листопад. Гриби ростуть великими групами на пнях листяних порід. Цей вид відносять до екологічної групи сапротрофів, що у трансформації мертвого органічного речовини. Ареал цих хибних опеньків – північна півкуля, Євразія та Північна Америка.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Як відрізнити?

Гриби з роду Псатирелла також називають ложноопеньками, проте вони мало схожі на ті види ложноопень, що були наведені вище. Псатирелла Кандолля швидше схожа на різні види печериць.

 • Залишки покривала

Характерною рисою цього гриба є добре виражені залишки покривала, які розташовуються по краю капелюшка або на самому капелюшку. Залишки покривала також є і у ложноопенка сірчано-жовтого, цегляно-червоного і сіркопластинчастого, але ця ознака у них слабко виражена.

 • Капелюшок

Колір капелюшка псатирелли майже білий (хоча може йти і в коричневі тони), на відміну від інших видів помилкових опеньків, у яких забарвлення капелюшка має жовті, зеленувато-жовті або червоно-жовтогарячі відтінки.

 • Ніжка

На ніжці псатирелли Кандолля відсутнє кільце, яке можна спостерігати на ніжках інших хибних опеньків.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Psathyrella piluliformis Bulliard Peter D. Orton , 1969 – хибноопень водянистий псатирелла водолюбна, куляста, крихка гідрофільна

Синоніми:

 • Agaricus hydrophilus Bulliard, 1791
 • Agaricus piluliformis Bulliard, 1783
 • Bolbitius hydrophilus (Bulliard) Fries, 1874
 • Hypholoma hydrophilum (Bulliard) Quélet, 1872
 • Psathyrella subpapillata (Petter Karsten) Schulmann, 1955

Капелюшок . Діаметр капелюшка цих несправжніх опеньків становить від 3 до 8 см. Капелюшок у молодому віці опуклий, потім стає майже плоским, гладким. Колір її після дощу темно-бурий, а при висиханні вона світлішає до блідо-жовтої. На краю добре помітні залишки павутинного покривала, які можуть звисати невеликими лахміттями. У центрі капелюшка невеликий горбок. Гіменофор пластинчастий. Колір платівок блідо-сірий, із віком стає темно-бурим. Платівки, що приросли до ніжки, часті. У вологу погоду ними утворюються крапельки рідини. Суперечки фіолетово-коричневого кольору, еліптичні з часом. Розмір суперечка 5-7×3-4 мкм.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Ніжка циліндрична, біла, гладка, порожня всередині. Висота ніжки 4-8 см, товщина 0,5-0,8 см. Верхня частина покрита білим борошнистим нальотом.

М’якуш ложноопенка біловато-кремового кольору, м’якого або злегка гіркого смаку, особливого аромату не має.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Їстівність. Водянисті ложноопята неїстівні, оскільки мають гіркий смак.

Де росте?

Цей гриб, як і майже всі опеньки, є сапротрофом, росте на гнилих пнях та залишках деревини листяних порід (береза, осика), іноді хвойних (ялина, ялиця). Утворює великі групи, пучки. Плодоносить із вересня по листопад. Псатирелла водолюбна поширена по всій Євразії та Північній Америці.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Як відрізнити?

Відмінною рисою псатирелли водянистою є коричневий колір капелюшка, який змінюється при висиханні і стає світло-жовтим. В інших видів помилкових опеньків колір капелюшка при висиханні не змінюється. По краю капелюшка можна спостерігати добре помітні залишки покривала.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Galerina marginata Batsch Kühner 1935 – галерина облямована

Синоніми:

 • Agaricus autumnalis Peck,1870
 • Agaricus marginatus Batsch, 1789
 • Agaricus unicolor Vahl, 1792
 • Flammula marginata (Batsch) Fayod, 1889
 • Galera marginata (Batsch) P. Kumm., 1871
 • Naucoria autumnalis (Peck) Saccardo.,1887
 • Pholiota marginata (Batsch) Quélet, 1872

Діаметр капелюшка у галерини становить 1-4 см. У молодому віці вона має конічну або дзвонову форму з вигнутими всередину краями. У зрілості капелюшок приймає опуклу або опукло-розповсюджену форму з широким горбком у центрі. Край капелюшка тонкий, слаборубчастий. Колір у вологому стані темно-охряний без вираженої зональності, але, як правило, з світлішим краєм. У сухому стані її забарвлення більш тьмяне.

Пластинки гіменофора різної частоти. Зазвичай широко приросли, злегка низбегающие. У молодому віці вони закриті щільним волокнистим покривалом. Колір платівок жовтуватий у юності і буріючий із віком. Суперечки іржаво-бурі, бородавчасті, дуже мінливі, розмір 8-12×5-7 мкм.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Ніжка тверда, тонка, довжиною 2-7 см і товщиною 0,1-0,7 см. Усередині ніжка порожня, волокниста, з кільцем, але спідниця з віком зникає.

Колір її жовтуватий, після кільця темніший.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

М’якуш тонкий, водянистий, білуватий, без запаху.

Їстівність. Галерина облямована – це дуже отруйний гриб. Є її в жодному разі не можна, бо вона містить аматоксини, схожі з токсинами блідої поганки. Отруєння цим грибом зазвичай закінчується смертельними наслідками.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Де росте?

Отруйна галерина облямована – це сапротрофний вид, який росте на деревних залишках, переважно хвойних порід (ялина, ялиця). Зустрічається поодиноко і невеликими групами з червня до листопада. Галерина поширена в Євразії (у тому числі Росії), Північній Америці, Австралії.

Як відрізнити галерину облямовану від інших хибних опеньків?

Галерина облямована мало схожа на хибних опеньків. Зазвичай її плутають із їстівними. Основні відмінності між галериною та іншими хибними опеньками:

 • Капелюшок

Однією з відмітних ознак є розмір капелюшка. У галерини діаметр капелюшка, як правило, становить 1-4 см. У решти помилкових опеньків він може досягати 10-12 см.

 • Ніжка

Нижня частина ніжки галерини волокниста з білуватим нальотом, а у помилкових опеньків луската.

 • Спори

Суперечки галерини, на відміну від суперечок помилкових опеньків, дуже мінливі. В одному мікроскопічному препараті можна виявити суперечки з периспорієм, що приріс – третьою оболонкою навколо суперечки, або взагалі без нього, суперечки з різним ступенем вираженості пори або її повною відсутністю і т.д. У всіх видів хибних опеньків мікроскопічна картина суперечка характерна для певного виду гриба, а суперечки виглядають однаково.

 • Ареал

Улюбленим місцем росту галерини є хвойні лісові біоценози, а помилкові опеньки віддають перевагу листяним і змішаним лісам.

Плодоносить галерина невеликими групами плодових тіл або взагалі росте поодиноко. Хибні опеньки утворюють великі зростки плодових тіл.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Hypholoma polytrichi (Fr.) Ricken, 1912 – несправжній опеньок моховий, опінок моховий, гіфолома мохова

Синоніми:

 • Agaricus mutabilis Batsch, 1789
 • Agaricus alterabilis F. Gmel., 1792
 • Agaricus polytrichi , 1815
 • Agaricus udus polytrichi Fr., 1821
 • Psilocybe uda polytrichi (Fr.) Gillet, 1878
 • Nematoloma polytrichi (Fr.) Konrad, 1929
 • Geophila polytrichi (Fr.) Kühner & Romagn., 1953

Капелюшок. Моховий опеньок характеризується невеликими розмірами, діаметр його капелюшка становить всього 1-3,5 см. Молоді екземпляри грибів мають півкульовий капелюшок. З віком вона стає розповсюдженою. Колір капелюшка червонувато-охристий. У вологу погоду вона слизова, клейка, гладка. Іноді на поверхні капелюшка можна побачити залишки приватного покривала. Гіменофор пластинчастого типу. Платівки вузькоприкріплені, у молодих грибів блідо-жовті з оливковим відтінком, віком – темно-бурі. Суперечки яйцеподібні, еліпсоїдні, коричневого кольору, поверхня гладка, розмір -14-18×6-7 мкм.

Ніжка. У мохового опенька ніжка тонка, довга та пряма. Довжина ніжки варіює від 6 до 13 см, а товщина від 2 до 3,5 см. Колір ніжки коричнево-оливковий. На її поверхні можна розрізнити волокна.

М’якуш. Плодові тіла мохового опенька мають жовту м’якоть, що має слабкий грибний запах. Гриб сильно отруйний.

Де росте?

Моховий несправжній опеньок росте на мохових сфагнових болотах. Дуже любить кислі торф’янисті ґрунти. Максимальне плодоношення спостерігається наприкінці серпня – у вересні. Цей вид поширений у Європі, дуже рідкісний у Північній Америці (зустрічається в основному сході континенту). У Росії її вид виявляється лише північному сході європейської частини і Уралі.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Hypholoma elongatum ( Pers .) Ricken , 1915 – хибноопенок довгоногий, гіфолома подовжена

Синоніми:

 • Agaricus udus elongatus (Pers.) Fr., 1821
 • Psilocybe uda elongata (Pers.) Gillet, 1878
 • Psilocybe elongata (Pers.) JE Lange, 1936
 • Nematoloma elongatum (Pers.) Konrad, 1929
 • Nematoloma elongatipes (Peck) Singer, 1951
 • Geophila elongata (Pers.) Kühner & Romagn., 1953
 • Naucoria obtusissima Kauffman, 1933

Капелюшок. Як і у попереднього вигляду, капелюшок ложноопенка довгоногого характеризується невеликими розмірами. Діаметр напівкулястого капелюшка варіює в межах від 1 до 3 см. Колір капелюшка охряно-жовтий, у міру дозрівання набуває оливкового відтінку. У молодих хибних опеньків на капелюшку залишаються сліди приватного покривала. Гіменофор пластинчастого типу, характеризується жовто-сірим кольором. Суперечки яйцеподібні, еліптичні, з гладкою поверхнею, пофарбовані в коричневий колір, мають велику ростову пору, розмір – 9,5-13,5×5,5-7,5.

Ніжка. Струнка та тоненька, довжиною від 6 до 13 см. Поверхня жовтого кольору з добре помітними волокнами. У основи колір ніжки стає червоно-коричневим.

М’якуш. Жовта, що володіє слабким грибним запахом. Гриб сильно отруйний.

Де росте?

Ці несправжні опеньки ростуть у заболочених сирих місцях на кислих ґрунтах у лісах змішаного типу. Плодоносять у серпні – жовтні. Гриб поширений у Європі. У Північній Америці зустрічається на західному та східному узбережжі. Виявлено у Мексиці.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Як відрізнити хибні опеньки від їстівних?

На перший погляд усі лісові опеньки, хибні та справжні, їстівні, неїстівні та отруйні схожі один на одного. Виглядають вони приблизно однаково, та й ростуть в тих самих біотопах (за невеликим винятком). Багато грибників плутаються, і це призводить до дуже сумних наслідків, адже якщо з’їсти отруйну галерину облямовану, можна померти. Нижче наведені ознаки, за якими можна розпізнати помилкові опеньки та відрізнити їх від їстівних.

 • Капелюшок

Важлива відмінність між хибними та їстівними опеньками – це колір капелюшка. Як правило, капелюшки перших мають яскравіше забарвлення: від сірчано-жовтих до цегляно-червоних. У їстівних видів капелюшки пофарбовані в спокійні тони, зазвичай бежеві або трохи жовтуваті.

Поверхня капелюшка у помилкових опеньків зазвичай гладка, тоді як у їстівних капелюшок луската (також за винятком деяких видів, наприклад лугових опеньків, зимових опеньків).

У помилкових опеньків капелюшок має неприємний землистий запах , а хороші опеньки випромінюють характерний грибний аромат.

На фото нижче можна побачити опеньки хибні та їстівні.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

При збиранні грибів дуже важливо вміти відрізнити галерину облямовану від літніх опеньків , адже перша є дуже отруйною і може призвести до смерті, якщо її з’їсти.

У цьому випадку потрібно пам’ятати, що капелюшок літнього опенька значно більший і має чітку зональність. У центрі капелюшка літнього опенька є темний охряний горбок, а по самому капелюшку йде блідо-жовте кільце і темно-охряний обідок по краю. У отруйної галерини капелюшок пофарбований у однорідний темно-охряний колір.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

 • Гіменофор

Гіменофор у порівнюваних грибів пластинчастий.

Різниця між їстівними та хибними опеньками полягає в кольорі пластинок (гіменофора). Хибні опеньки мають зеленувато-жовті або брудно-сірі пластинки, що темніють або буріють із віком. У хороших опеньків платівки пофарбовані в жовтувато-білий або кремовий кольори.

Чергова відмінність між хибними і їстівними опеньками: у перших пластинки приросли і часті, а в других – рідкісні.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

 • Ніжка

Хибні опеньки мають тонку та довгу ніжку, порожню всередині. Лусочки на ніжках відсутні. Кільце або відсутнє, або дуже погано помітне.

У звичайних їстівних опеньків ніжка, як правило, товста, покрита лусочками, однорідно бежевого або світло-коричневого кольору, суцільна. У лугового опенька ніжка тонка, але суцільна, на відміну від хибних опеньків.

На ніжці багатьох їстівних опеньків є добре помітне кільце (наприклад, осінніх, темних, літніх, товстоногих), однак у деяких видів кільце відсутнє (наприклад, у лугових, зимових, опеньків).

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

 • Спори

Хибні опеньки відрізняються від справжніх за кольором суперечки . Суперечки помилкових опеньків мають буре, червоно-коричневе і навіть фіолетове забарвлення. У справжніх опеньків колір суперечка змінюється від білого до бежевого в залежності від виду.

 • М’якуш

Щоб розрізнити нормальні їстівні опеньки та хибні, зверніть увагу на м’якоть грибів. У помилкових опеньків м’якоть жовтуватого кольору, має запах вогкості, іноді гірчить. М’якуш їстівних опеньків білий, має приємний грибний аромат і смак.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

 • Ареал

При визначенні грибів майте на увазі, що помилковий опеньок відрізняється від справжнього і їстівного за місцем виростання: несправжні опеньки ростуть тільки на мертвій деревині, а їстівні ростуть як на живих, так і на мертвих деревах.

Ареал і тих, і інших грибів – це переважно листяні та змішані ліси. Основна функція хибних опеньків у лісових біоценозах, як і інших дереворуйнівних грибів-сапротрофів – це розкладання органічної речовини мертвої деревини. Деревина листяних порід дерев розкладається легше та швидше, т.к. вона містить мало смолистих речовин і тритерпенових сполук, тому помилкові опеньки воліють листяні ліси. Особняком стоїть галерина облямована, яка на відміну від інших хибних опеньків любить хвойні ліси.

Нормальні їстівні опеньки, на відміну від хибних, ростуть не тільки на мертвих, але і на живих деревах, і теж віддають перевагу листяним породам – ​​осині, березі, дубу, тополі, буку, грабу, ясену. Майже всі їстівні опеньки є грибами паразитами. Найбільш широко відомий так званий комплекс Armillaria , до складу якого входять два види найвідоміших (і найсмачніших) їстівних опеньків-фітопатогенів – Armillaria ostoyae (темний опеньок) та Armillaria mellea (осінній опеньок) .

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Wolfgang Moroder

 • Лугові опеньки та їх відмінність від хибних

Окремо стоїть опінок луговий – Marasmius oreades , якого дуже легко відрізнити від хибних опеньків. Його ареал представлений луговими угрупованнями, і росте цей гриб на ґрунті, а не на мертвих деревах, тому переплутати його з переліченими вище хибними опеньками практично неможливо. Вони просто не зустрічаються в тих самих біотопах.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Лугові опеньки ростуть концентричними кільцями або дугами з травня до жовтня. Це дуже смачні та навіть делікатесні гриби. Поширені лучні опеньки на всіх континентах, а в Україні зустрічаються на всій Європейській частині.

Однією з цікавих властивостей цих опеньків є те, що вони містять у плодових тілах високу концентрацію дисахариду трегалози, яка діє як ксеропротектор (захищає від висушування) клітинних мембран. Тому лучні опеньки можуть легко переносити висушування, що нерідко відбувається у лучних угрупованнях. Після зволоження лучні опеньки знову оживають і можуть виробляти суперечки. Завдяки цій властивості лучних опеньків їх можна збирати навіть сухими.

У лугових опеньків є два двійники – це умовно-їстівна лісолюбна колібія Collybia dryophila (Bull.) P.Kumm., і отруйна говірка вибілена Clitocybe dealbata (Sowerby) Gillet.

Коллібія також зустрічається з травня по жовтень, але росте в листяних і хвойних лісах, відрізняючись більш частими білуватими або охряно-кремовими пластинками, трубчасто-порожнистою ніжкою і неприємним запахом.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Говорушка вибілена росте приблизно в тих же умовах, що й лучні опеньки. Вона теж утворює концентричні кола, але відрізняється від них білим капелюшком (у лугових опеньків капелюшок бежевий з горбком в центрі) без центрального горбка, частими низбегающими пластинками і борошняним запахом м’якоті (у лугових опеньків приємний грибний аромат).

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Корисні властивості хибних опеньків

Хоча хибні опеньки є отруйними, неїстівними або умовно-їстівними грибами, проте вони приносять певну користь.

Хибні опеньки беруть участь у руйнуванні мертвої органічної речовини рослинного походження, переважно деревини. Будучи сапротрофними грибами, хибні опеньки легко культивуються в штучних умовах і можуть бути використані як перспективні біологічні об’єкти для промислового одержання лігнолітичних та целюлозолітичних ферментів.

Велика роль помилкових опеньків і в лісових біоценозах як активних організмів-деструкторів, що беруть участь у розкладанні деревини та кругообігу вуглецю лісових екосистем. Дослідженнями встановлено, що опінок сірчано-жовтий не тільки сам руйнує деревину, а й формує навколо своїх гіф специфічний комплекс бактерій, які сприяють швидкому окисленню лігноцелюлози відмерлих дерев.

Хибні опеньки мають і лікарські властивості: ці гриби синтезують протибактеріальні, протигрибні та протипухлинні антибіотичні речовини. Наприклад, в екстрактах опенька сірчано-жовтого виявлено новий тип тритерпенових кислот, які мають антимікробну активність, а канадські дослідники встановили молекулярний механізм дії цих сполук на мікроорганізми. Опеньок цегляно-червоний є продуцентом клаварієвої кислоти, яка має протипухлинну активність. Дія цієї речовини зараз активно вивчається з метою створення нових протипухлинних препаратів.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Несправжні опеньки також можна використовувати для захисту лісових біоценозів від паразитичних грибів. Наприклад, їстівний опеньок темний ( Armillaria ostoyae ), будучи паразитичним виглядом, може вражати дерева на величезній площі і завдавати лісовим насадженням величезної шкоди. Американськими дослідниками було показано, що грибниця цього опенька може займати площу 880 га. Вражаючи коріння дерев, цей вид їстівних опеньків викликає їх загибель. Було встановлено, що ця грибниця не окремі скупчення грибів, а єдиний гігантський організм. Для боротьби з цим паразитичним грибом американські біологи запропонували використовувати опінок сірчано-жовтий. Розвиваючись як сапротрофний вид на мертву деревину, він дуже успішно витісняє темний опеньок з його екологічної ніші, а так як Hypholoma fasciculare не вражає живих дерев, то в результаті відбувається оздоровлення лісового масиву.

Таким чином, хибні опеньки, як сапротрофні гриби-деструктори, є необхідним компонентом лісових екосистем. Руйнуючи мертві рослинні залишки, вони роблять свій внесок у кругообіг вуглецю в біосфері. У біотехнологічному відношенні хибні опеньки є перспективними об’єктами для отримання різних біологічно активних сполук, що використовуються у фармакології та технології.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Шкода та протипоказання

У літературі є відомості про їстівність деяких хибних опеньків. Наприклад, страви з опенька цегляно-червоного популярні в Америці та Азії, а в Європі він вважається неїстівним і навіть отруйним. У деяких країнах готують страви із псатирелли Кандолля.

Токсичність грибів залежить від кліматичних умов року, особливостей місцевості їхнього зростання, азотного обміну дерев, під якими збирають гриби, і ще багатьох чинників. На ймовірність отруєння слаботоксичними і навіть умовно-їстівними грибами значною мірою впливає фізіологічний стан організму на момент вживання грибів.Ми настійно рекомендуємо не проводити над собою небезпечні «експерименти» і не є хибними опеньками, тому що наслідки їх вживання можуть бути дуже трагічними і призвести до смерті.

Симптоми отруєння хибними опеньками

Хибними опеньками можна дуже сильно отруїтися, незважаючи на те, що деякі види є умовно-їстівними або слаботоксичними. Симптоми та ознаки отруєння хибними опеньками значною мірою залежать від виду гриба, а також від індивідуальних особливостей людського організму. Однак, можна виділити деякі загальні симптоми, які дуже схожі на ознаки харчового отруєння. Як правило, наслідки даються взнаки вже через 15-60 хвилин після вживання страв з хибних опеньків, хоча у деяких людей вони можуть проявитися через 2 години і навіть пізніше.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Ознаки отруєння хибними опеньками:

 • напади нудоти та блювання;
 • запаморочення та головний біль;
 • діарея;
 • порушення дихання;
 • втрата свідомості;
 • болі в животі;
 • озноб і оніміння кінцівок.

Одним із негативних факторів отруєння хибними опеньками є швидке надходження токсичних речовин у кров’яне русло. Токсини несправжніх опеньків провокують ураження печінки, що може призводити до збільшення цього органу, пожовтіння шкірних покривів і склер очей (токсична жовтяниця). При вживанні хибних опеньків у великій кількості може початися некроз печінки.

Симптоми отруєння галериною облямованої:

Слід особливо відзначити симптоми отруєння галериною облямованою. Отруйність галерини обумовлена ​​вмістом у плодових тілах таких же токсинів, як і в блідій поганці – альфа- та бета-аманітинів, які є біциклічними пептидами. Ці токсини ставляться до дуже отруйним, але дія отрути галерини проявляється повільно. Саме тому симптоми стають помітними не відразу, а через добу або дві після вживання страв з галерини облямованої в їжу.

Перші ознаки отруєння виявляються як симптоми харчового отруєння (перераховані вище), але за 3 дні настає видиме поліпшення. Однак через деякий час починають проявлятися ознаки токсичної жовтяниці, і хворий помирає через порушення функції печінки. Так само виглядають ознаки отруєння блідою поганкою. Протиотрути від отруєння грибними біциклічними пептидами досі не знайдено. З’ївши цей помилковий опінок, людина може померти.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Перша допомога при отруєнні хибними опеньками

Не намагайтеся впоратися з отруєнням хибними опеньками власними силами. Це є основною помилкою тих, хто отруївся. Якими б за ступенем виразності не були симптоми отруєння – слабкі чи сильні, у будь-якому разі слід звернутися до лікаря.

Однак до приходу лікаря хворому необхідно надати першу допомогу. Основний принцип першого лікування – це недопущення попадання грибних токсинів у кров хворого. Якщо ж пройшло досить багато часу, і токсини вже потрапили в кров’яне русло, необхідно знизити їх негативну дію. Це досягається ретельним промиванням шлунка:

 • дати потерпілому близько літра теплої підсоленої кип’яченої води та викликати блювоту. Промивання потрібно повторювати до тих пір, поки замість блювотних мас не відходитиме звичайна вода;
 • дати потерпілому будь-який сорбент – активоване вугілля, полісорб, смекту тощо;
 • Рясне пиття.

У перші дві години після настання симптомів отруєння слід відмовитись від будь-яких напоїв, крім кип’яченої води. Після промивання шлунка до приходу лікаря можна давати постраждалому чай підсолоджений або злегка підсолену воду.

Якщо перша допомога потерпілому надана вчасно, отруєння може пройти у легкій формі без наслідків для організму. У складних випадках отруєння хибними опеньками може негативно позначитися на роботі нирок, серцево-судинної системи, нервової системи та печінки. Слід пам’ятати, що не у всіх людей отруєння фальшивими грибами протікає з однаковим ступенем важкості. Особливо сильний негативний ефект грибні токсини мають на малолітніх дітей, літніх, вагітних жінок та людей з хронічними захворюваннями.

Хибні опеньки - які є види хибних опеньків і як відрізнити хибні від їстівних

Цікаві факти про хибні опеньки

 • З плодових тіл цегляно-червоного опенька було виділено клаварієву кислоту. Як показали недавні дослідження, ця речовина має протипухлинну активність.
 • З екстрактів плодових тіл опенька сірчано-жовтого виділені речовини, які мають антимікробну активність, що виявляється проти бактерій і мікроскопічних грибів. Виявляється, ці речовини є новим типом тритерпенових кислот.
 • Опінок сірчано-жовтий можна використовувати для боротьби з паразитичними опеньками (темними опеньками Armillaria ostoyae , осінніми опеньками Armillaria melea ).
 • Галерина облямована продукує такі ж токсини, що і бліда поганка, пантерний і смердючий (біла поганка) мухомори.
 • Перший смертельний випадок отруєння галериною облямованою був зафіксований 1912 року в США.
 • Концентрація токсинів у плодових тілах хибних опеньків залежить від кліматичних умов сезону.
 • Хибні опеньки є перспективними об’єктами біотехнології як продуценти лігнолітичних ферментів та біологічно активних речовин.
 • Королівські опеньки – це зовсім не хибні опеньки, а їстівні гриби під назвою луска золота, золотисто-жовта ( Pholiota aurivella ).

Рекомендовані статті