8 методів виховання, через які дитина виростає закомплексованою невдахою

Самооцінка, сформована в дитинстві, впливає на подальше життя. Навіть дуже талановита людина може не досягти успіху, якщо вона не впевнена в собі, в той час як особистість з посередніми здібностями, переконана у своїй цінності, в силах домогтися багато чого. І хоча батьки не можуть «дати» дитині почуття власної гідності, вони можуть допомогти йому самостійно знайти «крила».

1. Навішувати ярлики

8 методів виховання, через які дитина виростає закомплексованою невдахою

Здорова самооцінка у дитини – це більше, ніж успіх в компанії однолітків або у протилежної статі. Це основа щастя дитини. Психолог Натаніель Бранден в своїй книзі «Шість стовпів самооцінки» пише, що самооцінка – як гарна, так і погана – генерує здійснене пророцтво.

Людина з низькою самооцінкою частіше вступає в любовні зв’язки з невідповідними йому партнерами і навіть щасливі відносини руйнує своєю невпевненістю і сумнівами. Позитивна самооцінка, навпаки, допомагає йому ставитися з повагою і до себе, і до обранця і робить його більш стійким перед труднощами.

Якщо ж ви (випадково чи ні) навішуєте на дитину ярлики «Ти все ламаєш», «Бабусю в труну вганяючи своєю поведінкою», дитина буде рости з почуттям провини і неспроможності. Навіть такими безневинними фразами, як «Катя занадто повільна», ви можете вплинути на самосприйняття дитини, позбавляючи його можливості стати краще.

2. Порівнюєте: «Ось я в твоєму віці …»

8 методів виховання, через які дитина виростає закомплексованою невдахою

Деякі речі, які ми робили в дитинстві, можуть бути нецікавими для сучасних дітей. Тому порівняння може викликати тільки образу або роздратування.

Якщо ви хочете привести повчальний приклад, то розкажіть історію. Повірте, дитина із задоволенням послухає, як ви в 8 років пройшли за день 10 км під час походу або зуміли відігнати від себе величезну собаку. Порівнювати дитину можна тільки з самим собою. Тоді у нього з’явиться стимул розвиватися і ставати краще.

3. Забороняєте висловлювати негативні емоції

8 методів виховання, через які дитина виростає закомплексованою невдахою

Емоції потрібно висловлювати, навіть якщо вони негативні. Якщо дитина буде соромитися своїх почуттів, це викличе самовідчуження і невпевненість в собі. Замість того щоб лаяти дитину за його почуття, запропонуйте поділитися ними, знайти їм пояснення. Зробіть разом пару глибоких вдихів. Так ви навчите сина або дочку справлятися з почуттями, а не соромитися їх.

4. Хваліть свою дитину і прославляйте її здібності

8 методів виховання, через які дитина виростає закомплексованою невдахою

Вселяючи синові або дочці, що вони більш талановиті, ніж є насправді, ви не зробите їх впевненіше в собі. Самооцінка повинна формуватися в прямому зв’язку з реальністю. Краще розповісти про його таланти чітко, але м’яко. Наприклад: «Ти ще недостатньо добре граєш на піаніно, щоб вступити до консерваторії, тобі потрібно підготуватися, і тоді все вийде». Адже в результаті дитині все одно доведеться зіткнутися з жорстокою реальністю.

Будь-які компліменти повинні бути щирими і по можливості конкретними. Фраза «Ти вдало підібрав фарби для цієї картини» навчить його розуміти свої сильні сторони і змусить докладати більше зусиль. Надмірна ж похвала може викликати в ньому недовіру до ваших слів або розвинути потребу в отриманні схвалення у інших.

5. Не даєте проявляти ініціативу

8 методів виховання, через які дитина виростає закомплексованою невдахою

Не намагайтеся уберегти дитину від усіх помилок. Даючи йому можливість проявляти самостійність і ініціативу, допустимі для його віку, ви робите його більш впевненим у собі. Нехай він сам вибере собі одяг, в якій буде гуляти, зав’яже собі шнурки або спуститься з високої гірки. Привчайте його виконувати роботу по дому і самому вибирати собі позашкільні заняття.

Корисно і ввести деякі правила на зразок «грати на комп’ютері після виконання домашнього завдання», «вмиватися вранці». Це підвищує у дітей впевненість в собі. Вони зможуть вирішувати деякі завдання без вашої допомоги, а значить, навчаться бути самостійними.

Якщо якісь дії можуть бути дійсно небезпечними для малюка, введіть на них суворі заборони і неухильно їх виконуйте. Діти, які зовсім не знають обмежень, більш неспокійні, ніж їх однолітки.

6. Чи любите, але не поважаєте

8 методів виховання, через які дитина виростає закомплексованою невдахою

Однією любові недостатньо для формування здорової самооцінки. Ви повинні ставитися до дитини як до рівного, уважно вислуховувати і не перебивати. Тоді він буде очікувати і вимагати того ж і від інших людей. Ніщо так не засмучує дітей, як то, що дорослі не сприймають їх серйозно, не поділяють їхні почуття або відволікаються на сторонні справи, коли розмовляють з ними. У цьому випадку дитина відчуває себе невидимкою.

Намагайтеся не просто приймати його емоції (позитивні і негативні), а й називати їх. Якщо син плаче через втрачену іграшки, не відмахується фразою «Нічого страшного», а скажіть: «Я розумію, як ти засмучений, що твій улюблений трансформер загубився».

7. Кидаєте самопринизливі фрази і проявляєте невпевненість в собі

8 методів виховання, через які дитина виростає закомплексованою невдахою

Дитина – дзеркало батьків. Тому коли ви постійно вибачаєтеся перед оточуючими за найменші незручності і демонструєте свою незначність, дитина переймає вашу манеру поведінки. Хочете, щоб ваш син або ваша дочка були впевненіше і сміливіше по життю – почніть з себе. Ставтеся до себе з повагою.

8. Кидаєте порожні погрози і ведете себе непослідовно

8 методів виховання, через які дитина виростає закомплексованою невдахою

«Ось прийдемо додому, і тато тобі задасть!» Часто подібними фразами грішать навіть не батьки, а бабусі чи дідусі. Вони більше дозволяють, а потім не знають, як вгамувати розпущену дитину. Але якщо часто погрожувати дітям покаранням і при цьому не карати, то вони перестають сприймати погрози всерйоз. А коли кара їх все-таки наздоганяє, не відчувають нічого, крім образи.

Якщо проступок не такий вже й великий, то навіщо взагалі лякати дитину? Якщо ж проступок серйозний, то не відкладайте покарання. Кидаючи порожні обіцянки, ви тільки зміцнюєте в дітях недовіру до ваших слів або почуття страху, а також підриваєте впевненість дитини в собі.

Уникайте також звички часто міняти плани без видимої причини або лаяти дитину в запалі емоцій. Така непослідовність створює у нього відчуття хисткості і мінливості навколишнього світу. Уже в дорослому віці людина, вихована за такими принципами, буде вважати, що краще не висовуватися зі своєї раковини, адже ініціатива, як підказує йому досвід, карається.

  • 8 методів виховання, через які дитина виростає закомплексованою невдахою

    Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

    View all posts

Рекомендовані статті