У ХХ столітті Рей Бредбері передбачив майбутнє. Ось 9 речей, які збулися

Фантаст передбачав появу не тільки деяких сучасних технологій, але і пов’язаних з ними соціальних проблем.

У 1950-ті роки Рей Бредбері створив кілька творів, в яких напрочуд точно передбачив технології та тренди, що з’явилися в майбутньому. З кожним роком все більше винаходів, описаних в його книгах, втілюються в життя. Ось кілька з них.

1. Віртуальна реальність

В оповіданні «Вельд» Бредбері описує кімнату з ефектом присутності. Вона може створювати зображення, звуки і запахи, а також, судячи з подій сюжету, ще й впливати на матеріальні об’єкти.

Гладкі двовимірні стіни. На очах у Джорджа і Лідії Хедлі вони, м’яко кажучи стали танути, немов ідучи в прозору даль, і з’явився африканський вельд – тривимірний, в фарбах, як справжній, аж до найменшого камінчика і травинки.

Рей Бредбері, «Вельд»

Сучасні технології віртуальної реальності поки не здатні симулювати запахи, а ось обманювати мозок звуками і картинкою – цілком. До взаємодії з матеріальним світом теж недалеко: вже є розробки, які дозволяють «відчути» віртуальні речі за допомогою рукавичок з тактильним зворотним зв’язком, контролерів, які змінюють форму в руках користувача, або подаються в м’язи електричних імпульсів.

2. Безпілотні автомобілі

В оповіданні «Пішохід» та інших творах фантаста фігурують автомобілі, які їздять самі по собі, а також вміють вести з людьми діалог.

Нинішні безпілотні автомобілі поки не ідеально орієнтуються на дорогах, і осмислено розмовляти з людьми їм ще не вдається. Але вони напевно скоро порозумнішають: сфери комп’ютерного зору і штучного інтелекту розвиваються семимильними кроками.

3. Bluetooth-навушники

У романі «451 градус за Фаренгейтом» описані радіопередатчікі- «черепашки», які щільно прилягають до вух і відтворюють звук без проводів. Це вилиті Bluetooth-навушники начебто AirPods.

У вухах в неї щільно вставлені мініатюрні «черепашки», крихітні, з наперсток, радіоприймачі-втулки, і океан електронних звуків – музика і голоси, музика і голоси – хвилями омиває береги її безсонного мозку.

Рей Бредбері, «451 градус за Фаренгейтом»

4. Банкомати

Також в романі «451 градус за Фаренгейтом» можна знайти опис ще однієї сучасної технології – цілодобових банкоматів. Вони виглядають трохи не так, як їх уявляв письменник, але це теж, по суті, роботи.

Монтег ішов від станції метро, гроші лежали в нього в кишені (він вже побував у банку, відкритому всю ніч, – його обслуговували механічні роботи).

Рей Бредбері, «451 градус за Фаренгейтом»

5. Розумний годинник і стільниковий зв’язок

В оповіданні «Вбивця» 1953 року фантаст передбачив появу пристроїв, які дозволять розмовляти один з одним на відстані без проводів. В його уяві це були радіобраслети – невеликі девайси у вигляді годинника з вбудованим мікрофоном і динаміком. Виходить, Бредбері передбачав відразу дві технології: мобільний зв’язок і розумні годинник. Наприклад, дзвінки можна здійснювати з Apple Watch – точно так, як описано в книзі.

6. Розумний будинок

В кількох оповіданнях Бредбері зустрічаються розумні будинки. Вони вміють розуміти голосові команди, готувати їжу, прибирати, прати, навіть мити і одягати власників. Сучасні системи можуть хіба що поміняти настройки кондиціонера, відкрити двері і включити світло, музику або телевізор, але з розвитком інтернету, список їх можливостей обов’язково розшириться.

Вони пішли по коридору свого звуконепроникного будинку, типу «Все для щастя», який став їм у тридцять тисяч доларів (з повною обстановкою), – вдома, який їх одягав, годував, пестив, заколисував, співав і грав їм.

Рей Бредбері, «Вельд»

7. Сенсаційність ЗМІ

Один з найбільш хвилюючих моментів у «451 градус за Фаренгейтом» – коли за головним героєм женеться механічний пес-шукач і це в прямому ефірі транслюють по телебаченню, використовуючи вертольоти з камерами. За допомогою цієї та схожих ситуацій в інших книгах Бредбері засуджував сенсаційність телебачення і ЗМІ в цілому. Телеканали, на думку письменника, здатні на скільки завгодно аморальні вчинки, аби утримати увагу глядача.

Ідеї фантаста виявилися разюче пророчими: так, на початку 1990-х американські канали придумали транслювати поліцейські погоні в прямому ефірі. Для цього вони використовують вертольоти з камерами на борту. Нерідко глядачі бачать, як злочинці ранять інших людей, поліцейських і навіть вбивають себе.

8. ЖК-телевізори

Величезні телевізорні стіни – одна з найважливіших технологій в світі «451 градуса за Фаренгейтом». За допомогою них держава забезпечує населення контентом, що не навантажує мозок. У наш час стін-екранів поки немає, але зате є величезні плоскі ЖК-телевізори. У тому числі і розміром із стіну.

Йому здалося, що він теж перетворився в одне з дивних істот, що живуть між скляними перегородками телевізорних стін.

Рей Бредбері, «451 градус за Фаренгейтом»

9. Соціальна ізоляція

У багатьох творах фантаста зустрічається тема ізоляції суспільства. Через розвиток технологій люди все менше спілкуються один з одним наживо ( «451 градус за Фаренгейтом»), не приділяють уваги близьким ( «Вельд»), а іноді навіть зовсім не виходять з дому роками, тому що навколишній світ їм замінюють телебачення і роботи ( «Пішохід»).

Нехай до 2019 року технології і не перетворили людей в пустельників, але проблема соціальної ізоляції все одно актуальна. Інтернет, покликаний об’єднувати користувачів з усього світу, діє на багатьох самотніх людей рівно навпаки, посилюючи їх ізоляцію і погіршуючи стан.

«Все тепер замикаються вечорами в будинках, подібних склепів», – подумав він, продовжуючи недавню гру уяви. Склепи тьмяно освітлює відблиск телевізійних екранів, і люди сидять перед екранами, точно мерці; сірі або різнокольорові відблиски ковзають по їх обличчях, але ніколи не зачіпають душу.

Рей Бредбері, «Пішохід»

Рей Бредбері зміг передбачити багато винаходів і тренди майбутнього. Але головний посил практично всіх його творів – що розвиток технологій перетворить людей в безмозкі і бездушні біомашини – поки, на щастя, не був втілений в життя. Хай-тек, скоріше, допомагає вирішувати проблеми людства, ніж створює їх.

  • У ХХ столітті Рей Бредбері передбачив майбутнє. Ось 9 речей, які збулися

    Пишу про речі, які допомагають жити простіше, краще і веселіше, мотивації, відносини, соціальні проблеми і пастки мислення. І, звичайно, перевіряю поради на собі. Вибираю для статей перевірені джерела інформації.

    View all posts

Рекомендовані статті