ᐈ 9 найбільших колективних позовів, які коли-небудь досягалися – самі великі 2024

Колективні позови – це резонансні судові процеси, які можуть принести величезні гроші адвокатам і позивачам. Дуже рідко колективні позови доходять до суду. Найчастіше сторони зустрічаються і намагаються домовитися про врегулювання. Як правило, ці домовленості стосуються набагато менших сум, ніж ті, які могли б отримати позивачі в результаті потенційного судового рішення. Крім того, відповідачам у таких позовах не потрібно визнавати, що вони вчинили щось не так. Колективні позови часто призводять до врегулювання на суму понад 1 мільйон доларів, однак, як ми побачимо нижче, деякі справи врегульовуються на величезні суми.

9. Антимонопольний колективний позов щодо автозапчастин

Сума врегулювання: $1,05 млрд


Рік врегулювання: 2016-18


Позивачі: автодилери та споживачі


Відповідачі: виробники автозапчастин

ᐈ 9 найбільших колективних позовів, які коли-небудь досягалися - самі великі 2024

У 2010 році ФБР провело обшуки в офісах кількох виробників автозапчастин, виявивши схему ціноутворення, яка штучно підтримувала високі ціни на автозапчастини. Компанії, що брали участь у цій схемі, нібито змовилися і погодилися на неї, обманюючи автодилерів, механіків і споживачів. У схемі було задіяно 160 компаній. Шахрайство призвело до підвищення цін на автомобілі та запасні частини до них.

Адвокати, які представляли позивачів, досягли початкової угоди з відповідачами на суму понад 640 мільйонів доларів у 2016 році, але пізніше уклали нову угоду, оскільки до колективного позову було включено більше позивачів.

Чи знаєте ви?

Чотири компанії, на які спочатку здійснили рейд агенти ФБР, є японськими корпораціями, що працюють в США.

8. Судовий спір щодо кукурудзи Syngenta

Сума врегулювання: $1,5 млрд


Рік врегулювання: 2018


Позивачі: різні фермери, що вирощують кукурудзу, корми для худоби


Відповідачі: Syngenta

ᐈ 9 найбільших колективних позовів, які коли-небудь досягалися - самі великі 2024

У 2010 році компанія Syngenta, розробник сільськогосподарського насіння, представила насіння кукурудзи, яке було більш стійким до комах. Виробник просував і продавав це насіння як таке, що готове до посіву і дає врожай кукурудзи, з яким не буде проблем на закордонних ринках. Однак Китай, основний торговельний партнер американської сільськогосподарської галузі, відхилив насіння, оскільки воно ще не було схвалене урядом. Згодом Китай відмовився від цілих партій, які могли містити заборонене насіння, через політику “нульової толерантності”.

Втративши мільйони доларів, кілька виробників та експортерів кукурудзи подали позов проти Syngenta у 2013 році. У 2018 році суд затвердив мирову угоду.

Чи знаєте ви?

Американський агробізнес втратив $2,9 млрд через політику нульової толерантності Китаю.

7. Позов SCANA

Сума врегулювання: $2,5 млрд


Рік врегулювання: 2018


Позивачі: клієнти South Carolina Electric & Gas, Blue Sky Group та Рада з управління інвестиціями Західної Вірджинії


Відповідачі: Корпорація SCANA

ᐈ 9 найбільших колективних позовів, які коли-небудь досягалися - самі великі 2024

У 2008 році SCANA розпочала будівництво двох атомних електростанцій у Південній Кароліні. Компанія представила будівництво як безпроблемне і таке, що відбувається вчасно. Компанія South Carolina Electric & Gas (SCE&G) стягувала зі своїх клієнтів в середньому $30 за витрати на будівництво, включені в їхні щомісячні рахунки. Акціонери SCANA покладалися на звіти компанії про хід будівництва станцій і купували акції.

До 2013 року стало відомо, що плани будівництва станцій перебувають під загрозою зриву. У 2017 році будівельна компанія, яка будувала завод, збанкрутувала. Компанії, що брали участь у будівництві заводу, витратили на нього мільярди доларів платників податків.

Позивачі подали до суду у 2017 році і досягли багатомільярдної мирової угоди у 2018 році.

Чи знаєте ви?

Клієнти SCE&G можуть отримати відшкодування за гроші, які вони заплатили за будівництво заводу.

6. Корупційний позов проти Petrobras

Сума врегулювання: $2,95 млрд


Рік врегулювання: 2018


Позивачі: Приватні та державні пенсійні інвестори


Відповідачі: Petrobras SA та різні міжнародні фінансові установи

ᐈ 9 найбільших колективних позовів, які коли-небудь досягалися - самі великі 2024

Petrobras – це державна нафтогазова компанія, що працює в Бразилії. У 2014 році бразильська влада переслідувала компанію за звинуваченням у хабарництві. Під час ведення бізнесу в США компанія нібито порушила федеральне законодавство про цінні папери, приховуючи схему хабарництва та відкатів. Кілька менеджерів інвестиційних фондів подали до суду на Petrobras.

Нафтова компанія заперечувала будь-які правопорушення. Однак обидві сторони погодилися на мирову угоду на суму 2,95 мільярда доларів, що стало найбільшою угодою, укладеною на підставі порушення законодавства про цінні папери в США.

Чи знаєте ви?

Корупційний скандал у Бразилії, який спричинив неприємності для Petrobras, спочатку називався “Операція “Автомийка” і був показаний у серіалі “Механізм” на Netflix.

5. Судові позови щодо грудних імплантатів Dow Corning

Сума врегулювання: 3,2 мільярди доларів


Рік врегулювання: 1998


Позивачі: жінки з грудними імплантатами


Відповідачі: Dow Corning

ᐈ 9 найбільших колективних позовів, які коли-небудь досягалися - самі великі 2024

На початку 1970-х років деякі жінки повідомили про захворювання після того, як їм встановили силіконові грудні імплантати. Їхні лікарі пов’язали хворобу, аутоімунне захворювання, з розривами в імплантатах. Кілька жінок подали позови про відповідальність за якість продукції проти компаній Dow Chemical і Dow Corning. Жінки стверджували, що імплантати за своєю суттю є небезпечними, і що вони фактично отримали травми від їх використання.

Позовів було так багато, що в 1995 році Dow Corning визнала за необхідне збанкрутувати. Компанія запропонувала 170 000 жінок, які постраждали від позову, врегулювання і пообіцяла заплатити за видалення імплантатів ще десяткам тисяч жінок. Жінки отримали близько $31 000 на одну особу.

Чи знаєте ви?

Жодне наукове дослідження не виявило однозначного зв’язку між аутоімунними захворюваннями та силіконом, незважаючи на тисячі жінок, які захворіли лише після встановлення імплантатів.

4. Колективний позов щодо комісії за свайп картки

Сума врегулювання: 6 мільярдів доларів


Рік врегулювання: 2018


Позивачі: Група асоціацій торговців і рітейлерів, що представляють магазини


Відповідачі: Visa, Master Card та банки, що випускають кредитні та дебетові картки

ᐈ 9 найбільших колективних позовів, які коли-небудь досягалися - самі великі 2024

У 2005 році кілька груп, що представляли роздрібні магазини по всій території США, подали до суду на Visa, Master Card і банки, що випускають кредитні картки, через те, що з них стягували “комісію за свайп”. Банки стягували плату з торговців щоразу, коли клієнт розраховувався кредитною карткою. Їм не дозволялося інформувати клієнтів про те, що вони можуть заплатити іншим способом, а суми платежів нібито були незаконно завищені.

Групи дійшли згоди у 2015 році. Однак деякі компанії не погодилися з умовами і вийшли з угоди. У 2017 році суддя визнав мирову угоду недійсною. Пізніше сторони досягли нової угоди з додатковими членами групи, що дозволило збільшити загальну суму відшкодування до 6 мільярдів доларів.

Чи знаєте ви?

В результаті судового розгляду магазини в деяких штатах США можуть вимагати від покупців сплатити частину комісії за свайп.

3. Судовий спір щодо цінних паперів WorldCom

Сума врегулювання: $6,2 млрд


Рік врегулювання: 2005


Позивачі: Загальний пенсійний фонд штату Нью-Йорк


Відповідачі: Берні Ебберс, Скотт Салліван

ᐈ 9 найбільших колективних позовів, які коли-небудь досягалися - самі великі 2024

В епоху, що передувала інтернет-бульбашці, гроші з Уолл-стріт шукали прибутків у телекомунікаційній індустрії. WorldCom на чолі з Берні Ебберсом мав намір скупити якомога більше невеликих телекомунікаційних фірм. Потім він зробив свій хід на інтернет-компанії та компанії, що займаються передачею даних. До кінця 90-х років 50% всього інтернет-трафіку проходило через компанії WorldCom.

Коли злиття зі Sprint провалилося, ціна акцій WorldCom впала. Щоб виправдати очікування Уолл-стріт, Ебберс маніпулював цінами на акції за допомогою шахрайської бухгалтерії. Аудиторська перевірка виявила порушення, після чого WorldCom збанкрутувала у 2001 році. Пізніше керівники компанії зіткнулися з судовим процесом і кримінальними звинуваченнями.

Чи знаєте ви?

Шахрайство Ебберса коштувало деяким акціонерам до 1 мільйона доларів.

2. Колективний позов щодо цінних паперів Enron

Сума врегулювання: $7,2 млрд.


Рік врегулювання: 2006


Позивачі: Державний пенсійний фонд Каліфорнійського університету, інші пенсійні фонди


Відповідачі: Кеннет Лей, керівництво Enron, різні банки

ᐈ 9 найбільших колективних позовів, які коли-небудь досягалися - самі великі 2024

Enron була енергетичною та інвестиційною компанією, якою керував її засновник Кеннет Лей. У середині та наприкінці 90-х років Лей зробив компанію в Х’юстоні, штат Техас, надзвичайно прибутковою. Однак у цей період Лей також уклав кілька угод, які призвели до фінансових втрат. Лей та його компанія приховали ці збитки за допомогою шахрайства. Ціна їхніх акцій впала з більш ніж 90 доларів за акцію до 1 долара. Керівники наживалися на цьому, а інвестори та працівники втрачали гроші. У 2001 році компанія подала заяву про банкрутство.

Один з керівників Enron повідомив про порушення, що призвело до розслідування, яке довело шахрайські дії. Акціонери подали до суду, щоб відшкодувати свої збитки, і справу було врешті-решт врегульовано.

Чи знаєте ви?

Документальний фільм про скандал з Enron, “Найрозумніші хлопці в кімнаті”, був номінований на премію “Оскар” у 2006 році.

1. Мирова угода у тютюновому спорі

Сума врегулювання: 208 мільярдів доларів


Рік врегулювання: 1998


Позивачі: Різні генеральні прокурори різних штатів


Відповідачі: R.J. Reynolds та інші тютюнові компанії

ᐈ 9 найбільших колективних позовів, які коли-небудь досягалися - самі великі 2024

Найбільшим колективним позовом в історії є врегулювання тютюнового судового процесу. Хоча формально це не був колективний позов, генеральні прокурори 46 штатів та округу Колумбія подали позов проти п’яти виробників сигарет щодо використання ними маркетингу та реклами, спрямованої на молодь. У позові стверджувалося, що тютюнові компанії знали, що їхня продукція небезпечна і викликає залежність, але продовжували продавати її вразливим групам населення.

Компанії врегулювали позов зі штатами, які вимагали відшкодування витрат на охорону здоров’я, пов’язаних з курінням. Кошти мали бути використані на програми допомоги курцям у відмові від куріння.

Чи знаєте ви?

П’ять тютюнових компаній, які брали участь у врегулюванні, повинні будуть виплачувати компенсацію протягом 25 років.

Рекомендовані статті